-= 658 in zijn werk „The work of the ninth Division", in het hoofd kwartier geroepen en mij door Lord Roberts medegedeeld, dat Broadwood, door den vijand van nabij Thabanchu achtervolgd, terugtrok naar de waterwerken bij de Modderrivier en dat ik mij den volgenden dag met mijne divisie daarheen moest begeven, om den vijand tot staan te brengen, waarbij Broadwood's troepen onder mijne bevelen zouden komen. Mij werd aangeraden die troepen te gebruiken tot omtrekking van den vijand, terwijl mijn infanterie hem in front bezig hield, daar aanvalllend optreden der infanterie niet gewenscht was en wij vermoedelijk slechts op grooten afstand beschoten zouden worden. De chef van den staf overhandigde mij schriftelijke bevelen om den 31 n met het aanbreken van den dag naar Watervals drift te marcheeren en voor 4 dagen vivres mede te voeren. De bevelen hielden in, dat bij Bosmanskop Martyrs bereden infanterie zich bij mij zou voegen, doch ze handelden niet over de afdeeling van Broadwood, noch gaven ze eenige aanwijzing omtrent mijn verder optreden, waarover Ld. Roberts gesproken hadook ontving ik een afschrift van een telegram van Broadwood, waarin zijn voorgenomen terugtocht gemeld werd. Mijn muildieren verkeerden in zeer slechten toestand, zoodat ik er bij ontvangst der bevelen niet genoeg ter beschikking had om de 4 dagen vivres te vervoeren. Nochtans werden andere dieren bij elkaar gehaald en den 31eu te 5.30 v.m. marcheerde de divisie af uit haar kamp ten W. van de stad. In de schriftelijke bevelen werd gezegd, dat de afstand van Bloemfontein naar Watervalsdrift 21 mijl bedroeg, van uit ons kamp echter was het ruim 22 mijl; een lange marsch na een rust van 14 dagen, vooral voor manschap pen, wier schoenen bijna zonder uitzondering totaal versleten waren. Het was een stille morgen, doch het beloofde een warme dag- te zullen worden, zoodat wij, hoewel we geen reden hadden om te gelooven, dat bijzondere spoed vereischt werd, ons beste beentje voor zetten, hopende Bosmanskop vóór de warmste uren van den dag te bereiken, om tegen den avond den marsch naar Water valsdrift te vervolgen. Even voor we Springfield bereikten, hoorden we artillerievuur in de richting van Bosmanskop; ik galoppeerde in die richting

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 36