993 4. Het voor en tegen der oogenblikkelijke hulpverlee ning OP HET SLAGVELD. De voorstanders van het beginsel der oogenblikkelijke hulp verleening op het slagveld eischen haar: le uit een moreel oogpuntomdat het hard is een gewonde tij delijk aan zijn lot over te laten en deze hulp tevens dient ter geruststelling van den troep; 2e ter verzekering van het levensbehoud vjd gewondeaangezien, naar hunne meening, eene niet dadelijk ingestelde wondbehan- deling het gevaar van wondkoorts en verbloeding verhoogt. De tegenstanders merken op, dat men niet het recht heeft meerdere levens ten behoeve van één leven op te offeren en dat het belang der overgroote massa van niet-gewonden eischt, dat het personeel van den G. D. zooveel mogelijk voor latere tijdperken van den oorlog gespaard blijve; voorts, dat er slechts zelden sprake van kan zijn, dat het leven van een gewonde ge vaar loopt door eene slechts weinige uren uitgestelde wond- behandeling, terwijl men, voor de gevallen waarin zeer hevige bloeding intreedt, toch te laat komt om levensreddend te kun nen optreden. Yerder zal het „persoonlijk noodverband" den gewonde kunnen geruststellen en, als het volgens de regelen van de kunst is aangelegd, het gevaar van eene wabesmetting der wond ver minderen, daar het voorkomt, dat wonden met vuile kleeding- stukken bedekt worden. Ook al zullen nu niet alle gewonden in staat zijn het noodverband bij zichzelf toe te passen, velen zullen er toch door gebaat kunnen worden. Ten laatste, wan neer de kennis der eerste hulp bij ongelukken gemeen goed der militairen zal zijn geworden, is het te verwachten, dat zich nog minder verbloedingen op het slagveld zullen voordoen dan in de jongste oorlogen zijn voorgekomen. Het is hier de plaats ook na te gaan in hoeverre het noodig is officieren van gezondheid in de vuurlinie te zenden. Over het algemeen is men daar niet voor: meer dan „eerste hulp" kan en mag daai niet verleend worden; officieren van gezondheid zijn daarvoor niet noodig. Port laat zich hierover ongeveer aldus uit: „Eerst op de hulpverbandplaats, waar

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 371