659 om te zien, wat dit beteekende. De eommandeerende officier te Springfield zeide mij, dat hij juist vernomen had, dat de cavalerie tusschen Bosmanskop en de Waterwerken in een heftig gevecht was gewikkeld, en een oogenblik later kwam er bericht van Martyr, dat Broadwood was afgesneden en een paar vuurmonden verloren had. Daar het gevecht blijkbaar aan gene zijde van Bosmanskop plaats vond, bestond er geen mogelijkheid, dat mijn infanterie daar binnen de vier uur zou kunnen zijn, doch meenende, dat ik met de artillerie van dienst zou kunnen zijn, vroeg ik den officier, of hij mij aan een escorte kon helpen. Er waren wel is waar niet anders dan zieke en kreupele paarden ter plaatse, doch hij slaagde er toch in er mij eenige te bezorgen. Met mijn staf reed ik vooruit, gaf den commandant van de veldartillerie bevel zoo snel mogelijk te volgen en zond bericht aan den oudsten officier (Macdonald), dat ik hem het commando opdroeg en hij door moest marcheeren. Onze paarden waren niet al te best en bovendien hadden we oponthoud, doordat we herhaaldelijk ordonnansen, die we tegen kwamen, moesten ondervragen. Toen dan ook om tien Uur het artillerievuur zeer hevig werd en kort daarna geheel ophield, waren we nog een 1 a 5 mijl van Bosmanskop verwijderd. Ik wist niet, waar ik Broadwood of Martyr zou vinden en reed door met het doel inlichtingen in te winnen, waarop ik zoo snel mogelijk zou kunnen handelen. Toen ik dan ook niemand aan den voet van Bosmanskop aantrof, zond ik mijn staf in verschil lende richtingen ter verkenning uit, met bevel mij te berichten als zij iemand ontmoetten. Ik draafde voort, zooveel mogelijk in rechte lijn naar de plaats, vanwaar ik het vuren had gehoord <en werd, ongeveer ter halver hoogte van de Zuidzijde van den kop, ingehaald door een bereden infanterie officier met een bericht van kolonel Martyr, dat hij zich op den kop bevond en mij raad de me daarheen te begeven. Op den kop gekomen ll1^ uur V.M.) zag ik, dat deze raad juist was geweestMartyr kon me in het terrein, dat zich als een landkaart voor ons uitbreidde den geheelen toestand aanwijzen. In onze nabijheid werd er niet gevuurd, doch een enkele knal van de overzijde der rivier, gevolgd door een stofwolk dicht bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 37