1013 tot de meest ingewikkelde vuursoorten over te gaan. De vol gende oplosssingen bieden zich aan. o. Men tracht den vijand over de dekking heen te raken. b. Men vernielt de dekking en stelt daarna den ongedekten tegenstander buiten gevecht. c. Men neemt de vuurlijn zoodanig onder vuur met G.K. dat de verdediger zich niet durft verroeren, noch oprichten, noch vluchten, in welk geval hij geen onheil kan stichten. Bekommert men zich dus in de gevallen a en c niet om de dekking, m geval b moet men die vernielen, maar„D'après ce qui a été dit sur les elfets du tir, il faut fort peu compter sur 1 efficacité du tir des canons de campagne contre les retran- chements" 1). Het Duitsche reglement schrijft dan ook voor, dat de veldartillerie (7.7 c.M.) alle doelen onder vuur kan nemen, be halve die, die gedekt zijn. Volgens 287 heeft men daartoe korte kanonnen noodig van grooter kaliber. Deze uitspraken gelden beide de 30 kaliber lange 7.5 c.M. kanonnen. Wat er dus verwacht mag worden van een vuur uit een 4 c.M. kanon dat geen grooter V0 mededeelt aan zijn granaatje dan de 7.5 c.M.'s (500 M.), maar wèl een veel kleinere metaalbelasting heeft zal geheel en al beneden critiek zijn. En wanneer men zich dan eens voorstelt, dat een vijand zich ingraaft (bv. op heuvels) in plaats van dekkingen op te werpen, dan is er van doorboren van die dekkingen in het geheel geen sprake meer en staat A.' dus ge heel en al machteloos. Neemt men echter zelfs een oogenblik aan, dat de trefkans op de 0.5 M. hooge borstwering van een tirailleurloopgraaf van dien aard was, dat een G. vuur loonend zou zijn, dan is het A.'s bedoeling niet die dekking te vernielen, doch de levende doelen daarachter. Dus moet hij een G. bezigen, die een uiterst vertraagde werking heeft, zoo niet, dan zal het projectiel reeds na 0.5 a 1 M. ingedrongen te zijn springen en geen uitwer king op de levende doelen kunnen hebben, voordat vorige projec tielen een behoorlijke bres gemaakt hebben. Onnoodig is het op te merken, dat een dergelijk vuur geen resultaten hebben kan. Wil men het 4 c.M. granaatje een vertraagde werking geven, dan blijft er van de toch reeds zoo kleine binnenruimte zoo goed als niets meer over en wordt daardoor de toch reeds zoo geringe 1) Rouquerol. Emploi de l'artillerie de campagne a tir rapide.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 391