1014 springwerking nog geringer. Die vertraging is niet alleen noodig tegen tirailleurloopgraven maar evenzeer tegen de borstweringen van versterkingen. Nu zal A. mij wel wijzen op het G. vuur met 7 c.M. K.A., maar hiermee ben ik het evenmin eens. Men eischte hier van ons G.K. worpvuur een onmogelijke uit werking, nl. het treffen van doelen achter dekkingen, hetgeen noch met B.G.T. 1) vuur noch met G.K. T. 1) vuur practisch uit voerbaar is. Wel is dit theoretisch mogelijk, mits de onderste scherven of kogeltjes verticaal inslaan van uit het juiste spring- punt, doch de spreiding der springpunten bij ons G.K. worpvuur was zoo buitengewoon groot, dat waar de onderste kogeltjes in 't gunstigste geval niet steiler dan 70° insloegen de uitwerking natuurlijk nul was. Voornamelijk is hiervan de oorzaak de sprei ding die zoo groot wordt door de ongunstige verbrandruimte bij de kleine ladingen. Dat men derhalve het worpvuur uit de 7 c.M. K.A. op korten afstand afschafte was zeer juist. Dat men zich nu evenwel wijs maakt, dat onze G. plotseling zulk een gevaarlijk projectiel geworden is, dat men daarmee doelen achter dekkingen kan dooden, is verkeerd. Men heeft erkend, dat wat hierboven geval a genoemd werd met korte kanonnen op korte afstanden niet mogelijk was; nu is men overgegaan tot het geval 5, dat in Europa reeds algemeen onmogelijk verklaard werd. Echter moet erkend worden, dat de uitspraak in het B. O. 1900 blz. 126 voorzichtig genoeg gesteld is: „In het algemeen 2) kan „men zeggen, dat men bij de beschieting van een borstwering „uit grond, zooals men die in den regel voor zich kan verwachten, kans heeft op spoedig succes, als de dekking 2 M. dik is, doch „dat een dekking van meer dan 2.5 M. een langdurige beschieting „zou eischen." We komen dus tot het besluit, dat, aangezien het niet mogelijk is met kalibers beneden de 7.5 c.M. uitwerking op dekkingen te ver krijgen (in verband met tijd en munitie), de eenige oplossing voor alsnog is„obliger l'ennemi a rester tapi derrière l'obstacle, a l'em- pêcher de se montrer pour tirer, a protéger ainsi la marche de sa pro- pre infanterie" (Rouquerol blz. 119). Het projectiel waarmee men dit bereikt is de G.K. en geen ander, terwijl daarbij vereischt wordt 1) Tijdbuisstelling. 2) Wij cursiveer en.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 392