1015 een onafgebroken vuur tegen de vuurlijn en het achterliggende ter rein. Heeftde versterking eenige diepte, dan zal het mogelijk geluk ken eenige B. G. tegen de keelborstwering tot springen te bren gen, die dan waarschijnlijk wel eenige moreele uitwerking hebben. Vraagt men nu of het niet wenschelijk ware een gedekte I. V. buiten gevecht te stellen, dan luidt het antwoord zeer zeker bevestigend, maar die uitwerking mag men alleen verwachten van mortieren van minstens 10 c. M., uitgerust met G.Ken B.G. De B.G.S. 1) uit de lange en korte kanonnen beneden de 7.5 c.M. heeft te weinig uitwerking op dekkingen, de B.G.T. een te groote spreiding om tegen gedekte levende doelen te werken. Bij den eisch, dien Artilleur sub 2 stelt: „het kanon moet daar om een groote uitwerking hebben op doelen, die zich achter borst weringen van 2 M. dekken", kan men dus opmerken, dat dit zeer gewenscht is (zelfs indien men voor 2 M. 3 of 4 M. sub stitueerde), maar niet mogelijk wanneer men beneden een kaliber van 7.5 c.M. wenscht te blijven. Wat nu de terreinvoorwerpen betreft de versterkingen zijn hierboven met de overige dekkingen samengevat verdee- len we deze in huizen (hout of steen) en bosschen, dan treft men weer de levende doelen met granaatkartetsen het best; de steenen huizen vernielt men met B. G. S., die meer uitwerking heb ben zullen naarmate het kaliber grooter is. Geven de houten hui zen dekking tegen G.K. kogels, dan B.G.T. of B.G.S. vuur. Hoe A. hier in gemoede beweren kan: „een zwaar projectiel slaat door een lichte dekking en springt ver daar achter, zoodat slechts weinig schade aangericht wordt, zeker niet meer dan dooreen licht projectiel", verbaast ons. Wat heeft het gewicht temaken met het springen? Dit hangt toch eenig en alleen af van de gevoeligheid der huisdus zullen toch beide projectielen op dezelf de plaats springen, in welk geval toch zeker het zware projectiel meer uitwerking dan het lichte heeft! Tegen terreinvoorwerpen moet de artillerie dus een vuurmond bezitten, zegt A., die lichte projectielen met groot brandstichtend vermogen onder een gestrekte baan schiet. Met die Lichtheid kunnen we het niet eens zijn, hoe zwaarder het projectiel is hoe beter afgescheiden natuurlijk van andere 1) Schokbuisstelling-.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 393