1016 factoren. Met het brandstichtend vermogen wèl. Dit nu is van de G.K. grooter dan van de B.G., zooals blijkt uit het Duitsche reglement. (De G K. heeft brandstichtend vermogen, men moet op dat van de B.G. niet rekenen322.) Waarom hier gestrekte banen noodig zijn zie ik niet in. Of men die dunne muren van leem, steen of hout met een kort kanon of een lang treft, is hetzelfde, terwijl men in bosschen allicht met gekromde banen meer bereikt. Met A 's eindbeschouwing zal iedereen kunnen instemmen (mits hij den eisch van het brandstichtend vermogen van den vuurmond op het projectiel overbrenge). Laten we verder den eisch, dat het vuur gemaklijk en vlug moet zijn te regelen, bui ten beschouwing als geldende iederen vuurmond welke ook, dan kan volgens A. alleen voldoen een lang kanon om door de'dek- king heen gedekte levende doelen te treffen, uitgerust met B. G. met sterk vertraagde werking. Om echter ook uitwerking te hebben op kleine afstanden op ongedekte levende doelen moet die B. G. uiterst snel werken, dus geen vertraagde werking heb ben. Bij A.'s lang kanon zijn dus twee projectielsoorten onont beerlijk, aangenomen ze beide te vervaardigen zijn; brandstich tend vermogen missen ze beide. Overweegt men daarbij nog dat de trefkans van dergelijke kleine kalibers door de geringe metaalbelasting hunner projec tielen sterk afneemt en men in Europa zelfs de 7.5 cM B G geen noemenswaardige uitwerking op borstweringen'toekent' dan gelooven wij, dat we van het treffen van gedekte doelen moeten afzien. Dit toch is alleen te bereiken met B.G.-vuur -mogelijk ook met G.K. vuur uit mortieren, die, omdat ze ter wille van de uitwerking weer een kaliber van 10 c M min stens hebben moeten, voor dit bijzondere doeleinde wèl, maar overigens niet bruikbaar zijn, zooals Artilleur reeds aantoonde. Ie minder verdient een mortier aanbeveling, omdat men zeer goed volstaan kan met het gedekte doel te dwingen zich gedekt te houden. In dien tijd kan men het omtrekken, omsingelen enz., terwijl de artillerie der infanterie een waren dienst be wijst door den beweeglijken I.V. vast te houden, waardoor zijn ontwijken en daarmee lange marschen en tijdverlies ons bespaard blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 394