1017 In de G.K. vindt ook de bergartillerie nog steeds het verlangde projectiel-, naast brandstichtend vermogen heeft het op matig weerstandbiedende doelen bijna dezelfde uitwerking als de B.G. (Duitsche voorschrift). Tegen ongedekte levende doelen is haar meerderheid onbetwistbaar, terwijl gedekte levende doelen door haar het best worden vastgehouden. Wat den vuurmond betreft, ter wille van gewicht en kaliber wenschen we een korten vuurmond eerder dan een langen, om dat groote invalshoeken gewenscht zijn en ook om het vuren over eigen troepen, hoewel natuurlijk in beginsel te vermijden, zoo lang mogelijk te kunnen volhouden. Ook uit een artikel van den toenmaligen luitenant der artillerie Giel (I. M. T. 1892 blz 101 e. v.) getiteld: „De bergartillerie in de jongste Edi-expeditie zal men niet besluiten tot de verwerping der G.K. In de eerste plaats (blz. 209) zegt deze schrijver: „Zooals her haaldelijk hierboven is opgemerkt, bleek het waarnemen der G. dikwijls ondoenlijk. De G.K. schoten werden echter zeer ge- maklijk, zelfs veel gemaklijker dan op het schietterrein waarge nomen Dit schrijft de heer G. toe aan de kleine afstanden (90 der schoten werd beneden 400 M. gedaan). Waar de rookwolk der G. niet zichtbaar wordt boven de alang-alang of glagah, levei t bij het schieten met G.K. de kleine sprei ding en de betere waarneming op die kleine afstanden goede uitkomsten op. Door de lage springpunten op die afstanden had men kleine springhoogten en nu gebeurde het meermalen, dat van een kort boven de alang-alang springende G.K. een gedeelte der rookwolk de alang-alang raakte en daarin bleef hangen. Men had dan volle gelegenheid tot goed waarnemen. Verder: „Nog dient vermeld te worden, dat het inschieten met G.K. (dat steeds plaats vond) bovendien zeer gemaklijk werd ge maakt door de uitmuntende buizen onregelmatig bran den kwam niet voorNog sterker spreekt de schrij ver zich uit op blz. 210: „De G.K. bleek, wat haar uitwerking betreft, het projectiel bij uitnemendheid te zijn. Nergens toch werd 's vijands vuur door G. geheel tot zwijgen gebracht, ter wijl dit wel geschiedde na een gering aantal G.K. schoten." En dit niet alleen tegen ongedekte, maar ook tegen gedekte levende

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 395