1018 doelen. Ook werd nergens G.K. worpvuur toegepast omdat dit juist was afgeschaft, wat schrijver overigens betreurt, omdat het O.K. worpvuur z.i. tegen heuvelversterkingen en op gedekte doelen op kleine afstanden uitstekende diensten zou hebben be- wezen. (Eigenaardig is het dat schr. echter eenige regels vroeger verklaard heeft, dat het ernstig betwijfeld mag worden of G-en O.K. worpvuur ooit boven schieten te verkiezen zal zijn). Wanneer hier nu nog aan toegevoegd wordt: „verder bleek uit gesprekken met den radja van Pedawa Besar, dat de G.K. den Atjehers ontzettend veel vrees hadden aangejaagd „itoe pelor njang kassi kaloewar anaq pelor terlaloe djahat" wa ren 's mans woorden dan lijkt mij het besluit niet onjuist, dat men zeer verkeerd zou handelen, indien men in den strijd tegen den inlandschen vijand de granaatkartets bij het bergkanon afschafte. Een van A. 's gewichtigste argumenten tot verwerping der G.K. is nu, dat de buizen niet volkomen in orde zijn. De oor zaken hiervan zijn volgens schrijver: le. Confectiegebreken. 2e. Gevoeligheid voor atmosferische invloeden. 3e. De hardhandige wijze, waarop bij de bergartillerie met de munitie moet worden omgesprongen. Dan zegt schrijver nog, dat men te Babakan zelfs met tijd- buizen, die steeds van de buitenlucht afgesloten zijn opbewaard geweest in gesoldeerde blikken trommels, vele abnormale spring- punten krijgt. Geheel juist is dit niet. Ten eerste wordende buizen reeds in de garnizoenen geplaatst, dus maken den geheelen marsch mee, en dan gebruikt mende schietoefeningen blijkbaar om alle oude partijtjes buizen op te ruimen, zoodat het mij wel overkomen is, dat de batterij 3 mer ken tijdbuizen in één vuur moest bezigen, waardoor zelfs wit- metalen en messingen sasringen door elkaar geraaktenMaar zelfs die buizen brandden doorgaans regelmatig, zij het dan ook dat de geheele partij wel eens 300 M. te kort brandde. Te velde gaat dit niet opdaar beschikt men over de beste en nieuwste munitie en zoolang de niet te vermijden confectiefouten in Europa geen aanleiding gegeven hebben tot afschaffing der G.K. behoeft dit ook bij ons niet het geval te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 396