1019 Dat Artilleur ook om de redenen sub 2 en 3 de GK afschaffen wil, zou ons verbazen, indien het niet duidelijk ware, dat schrij ver om zijn granaten te redden reden had alles wat maar mogelijk is ten nadeele van de granaatkartets aan te voeren. Anders zou hij naar middelen hebben omgezien om de opgesomde gebreken tot de kleinste afmetingen terug te brengen. En die middelen liggen voor de hand. Men dient bij de bergartillerie waterdicht ge sloten kisten te hebben Zooals de toestand nu is, is hij belachlijk Hoe harder men de kisten breeuwt hoe erger, want iedere kist wordt een waterreservoir. Zoolang de deksels niet waterdicht sluiten, doet men haast nog beter onder in de kisten een gat aan te brengen, dan blijft ten minste het ingeloopen water er niet in staan. Heeft men waterdichte kisten met luchtdicht sluitende deksels, bv. op de wijze van de patrijspoortjes der schepen, dan zie ik niet in waarom de munitie der bergartillerie nog zou lij den. Ook bij het nieuwe geschut, dat over een eenheidslading zal beschikken, dienen maatregelen getroffen te worden om de buis tegen vocht te beschermen. Mogelijk voldoet dan de methode, in bovenaangehaald artikel van den toenmaligen luitenant Giel voorgesteld, om de op de projectielen geplaatste buizen in schei- lakvernis te dompelen, in welk geval men waterdichte kisten kan ontberen. Na de aanhalingen uit de Edi-expeditie zal het wel niet noodig zijn A.'s denkbeelden omtrent de waarneembaarheid van het G.K. vuur verder te bestrijden. Dat tegen bewegende doelen G.K. vuur niet te regelen zal zijn, is hoewel we het niet gelooven misschien mogelijk, maar dan heeft G. vuur, dat zooveel meer nauwkeurigheid eischt, zeker geen uitwerking, althans niet meer dan G.K. vuur en is dat feit dus nog geen reden de G. te ver kiezen boven de G.K. Heeft men nu tegen de te bestrijden doelen le het projectiel, 2e de meest gewenschte baan bepaald, dan kan men tot het 3e punt overgaan, nl het kaliber. Hoe grooter het kaliber, des te grooter de uitwerking. Echter moet men bij het kaliber de beweegbaarheid, die ten nauwste samenhangt met het gewicht, in rekening brengen. Het thans nog in dienst zijnde materieel als te zwaar beschouwende, heeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 397