1021 kregen hebben, terwijl aan den anderen kant men ook in hooge mate aan beweegbaarheid gewonnen heeft. Dit stuk toch kan zeer eenvoudig op 3 paarden vervoerd wor den, en wel I. Vuurmond (80K.G.)+ toebehooren 90 KG. ÏI.I III.Affuit (150 K-6-) uitrusting - 170 K.G-. De affuit zou verdeelbaar gemaakt moeten worden, hetgeen nu nog niet het geval is, aangezien het denkbeeld der firma was deze „Koloniallaffete" te doen dragen door 4 man. Stelt men de munitiekisten op 10 K.G., dan rest 70 K.G-. voor patronen, dus per paard 20 patronen, hetgeen, rekenende op een gelijke sterkte aan draagdieren als thans (12 kisten per stuk), eene uitrusting van 120 schoten per stuk geven zou. Intusschen wil Artilleur niet alleen zijn 4 c.M. kanon tegen den I.V. doch ook tegen den B.V. laten optreden. Nu is het on tegenzeggelijk waar, dat zoodra men een en hetzelfde voorwerp voor twee verschillende doeleinden wenscht te bezigen het voor beide aan geschiktheid verliest. Indien dus inderdaad blijken zou, dat der bergartillerie een andere taak (projectiel, baan, beweegbaarheid) zou zijn toegewezen tegen den B.V. dan tegen den I.V., dan zou het een punt van overweging dienen uit te maken of aan de bergartillerie dan niet twee soorten vuurmonden zouden kunnen worden toevertrouwd. Men zou dan de onkosten hebben van een dubbel stel materieel en ook het bestaan van andere bezwaren is niet te ontveinzen. Wanneer echter een vestingartillerist wel een tiental hoogst ver schillende en zeer ingewikkelde vuurmonden moet kunnen be dienen, kan men van een bergartillerist toch wel vergen, dat hij er met twee vertrouwd is. Trouwens ook nu reeds moet het geheele personeel der bereden artillerie zoowel met de veld-als met de bergartillerie bekend zijn, een grooter verschil dan tus- schen twee bergkanonnen mogelijk is. Hoe zal de bergartillerie in den strijd tegen den B. Vwaar schijnlijk optreden? Afgescheiden van alle tactische geschilpunten over optreden naast of in plaats van de veldartillerie, kunnen zich slechts de volgende gevallen voordoen. De bergartillerie treedt op:

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 399