1022 le. Met de veldartillerie: a. waar die artillerie tegenover voor haar overmachtige artillerie komt te staan b. in een strijd waar de veldartillerie slechts een even sterken of zwakkeren tegenstander heeft te bekampen. 2e. Zonder de veldartillerie: a. in terreinen, die voor die artilleriesoort onbegaanbaar zijn en waar de B. V. dus evenmin veldartillerie brengen kan; b. bij gebrek aan veldartillerie, in terreinen waar de B. V. wèl veldartillerie kan bezigen. Men kan er nu lang over twisten of het in de gevallen la lö en 26 in het algemeen gewenscht is de bergartillerie (mede) te laten optreden tegen de vijandelijke artillerie, te allen tijde zullen er zich gevallen kunnen voordoen, die ons er toe dwingen. Dit aannemende evenals Artilleur rijst de vraag welke projec tielen de bergartillerie dan behoeft. Tegenover ongedekte infanterie kunnen we kort zijn. Het projectiel hiertegen is de granaatkartets. Blijkbaar was Artilleur zeer onder den indruk van de brochure van von Reichenau, toen hij op blz. 162 en 163 de regelen tegen de G.K. neerschreef. Het zou mij te ver voeren een overzicht te geven van de belangrijke artikelen door Rohne e.a. tegen het 5 c.M. granaatkanon geschreven. Vooral het in den Mil. Spectator van April 1903 verschenen artikel van XXX is m.i. een zeer juiste bestrijding van von Reichenau en diens tendentieuze critiek op de G.K Overigens zij Artilleur hetgeen Rouquerol in zijn meergenoemd werk gestaafd door voorbeelden uit den Z. A. oorlog, omtrent het vuur tegen infanterie zegt, ter lezing aanbevolen. Ongedekte levende doelen moeten zoodanig met vuur inge. sloten worden, dat ze aan hun plaats gebonden blijven, 't zij door zich plat op den grond te werpen, of door zich ergens achter te dekken. De hevigheid van het vuur moet hun alle beweging onmogelijk maken. Aldus deden de Boeren met hun geweren en evenzoo de Engelschen met hun geschut (bv. Venterspruit 20-1-1900;. Is men ingeschoten (d. w. z. op de terreinstfrooft waar het doel zich bevindt), dan kan het doel zich niet verplaatsendoet het dit toch, dan is men niet ingeschoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 400