1023 Gedekte infanterie, niet vurende, maakt men het zich oprichten onmogelijk door een dergelijk vuur over de dekking heen. "Vu rende infanterie is niet gedekt. Dwingt men die zich te dekken (zooals herhaaldelijk gebeurde in den Z.A. oorlog), dan kan ze niet vuren en het artillerievuur heeft zijn doel bereikt. Deze resultaten zijn met G.K. steeds beter en gemaklijker te be reiken dan met G., waar bovendien die G.K. thans altijd een tijdschokbuis draagt. En nu de artillerie? Deze kan uitgerust zijn met of zonder schilden. Beschikt ze niet hierover, dan moet ze met G.K. bevuurd worden, of ze gemaskeerd is opgesteld of niet. Dan toch moet het bedienen onmogelijk worden gemaakt. En zoo ze wèl schilden heeft (zie Rouquerol blz. 126), dan moet de niet gemaskeerde artillerie op betrekkelijk korten afstand met G. beschoten worden. Is ze echter bovendien gemaskeerd, dan is ze buiten bereik zoowel van de G.K. als van de B.G.S. met ge strekte banen en kan men, volgens bovengenoemden schrijver, alleen krombaangeschut gebruiken dus de veldhouwitsers of mortieren en steeds G.K. vuur, geen G. vuur, vooral hier niet, omdat bij de niet juist bepaalde ligging van het doel alleen het onder vuur nemen van terreinstrooken succes hebben kan. Bovengenoemde XXX berekent, dat men tegen een schild van 1.6 M. hoogte en 1.2 M. breedte In een terreinstrook van 100 M. breedte en 500 M diepte, 3450 granaten noodig heeft voor 1 treffer! Trekken wij hieruit het besluit, dat tegen den B.Y. het berg- kanon zoo mogelijk nog veel meer behoefte heeft aan een G.K. en dat; gestrekte banen hier evenmin gewenscht zijn als bij het veldgeschut (Rouquerol blz. 20), A. daarentegen wil in den veld oorlog zware dekkingen vernielen en lichte met zijn 4 c.M. kanon doorboren om de in het geheel geen kwaad doen de gedekte doelen te doodenhij acht het bovendien mogelijk ingegraven tirailleurliniën te vernietigen met granaatjes door de dekking heen. Niet alleen heeft A.laat ons zeggen tactische grieven tegen de G.K., hij voegt er ook nog eenige technische bij, nl. Ie het inschieten duurt langer (eischt 6 tot 12 schoten meer, dus 1 a 2 minuten);

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 401