1025 springende G-. K. zeker niet meer uitwerking heeft dan de kartets dus op 4 a 500 M. vóór de monding geheel gevaarloos is, want het plaatsen van infanterie op dien afstand vóór de monding behoort in vlak terrein in ieder gevai vermeden te worden. Wanneer ten slotte de G. K. steeds met tijdschokbuis gebruikt wordt, zal het niet springen bij de G.K. beslist minder voorko men dan bij de G.zooals dan ook blijkt uit het B.O. 1900 en 1901, waar bij den 12 c.M. Hw. en Mr. A. resp. 6 (1900) en 2 (1901) der G., tegen 1 en 0 der G.K. weigerde. Kan nu noch op technisch, noch op tactisch gebied Artilleurs aanval op de G.K. beaamd worden, dan valt hiermee zijn 4 c.M. granaatkanon, en zulks te eerder, waar het betwijfeld mag worden of op slechts kopschijven biedende schutters met gra- naatjes eenige noemenswaardige uitwerking te krijgen is en of de invoering van een granaat met vertraagde werking van zoo klein kaliber mogelijk is. Het zij verre van mij te beweren, dat een granaatkanon van 4 a 5 c.M. niet een bruikbaar oorlogswapen zou zijn, maar wij, die slechts een luttele artilleriemacht bezitten, mogen die niet verkwisten aan geschutsoorten, die zich hoogstens voor neven doeleinden leenen. In plaats daarvan moeten wij waar het de B. V. geldt een uitwerking eischen, die die der veldartillerie zooveel mogelijk nabij komt. Moet men nu tegen den B.V. aan de bergartillerie even hooge beweegbaarheidseischen stellen als tegen den I.V? M.i. niet, want op Java althans heeft men doorloopend goede wegen. Een buitenlandsche vijand zal zich bovendien niet door terrei nen kunnen bewegen, waarin wij den inlandschen moeten kun nen vervolgen en wanneer dan de eischen der beweegbaarheid gevoeglijk lager kunnen gesteld worden, kan en moet men een zwaarderen vuurmond bezigen, die over meer uitwerking be schikt. Wenscht men geen twee vuurmonden voor de berg artillerie en neemt men aan, dat deze in de eerste plaats dient voor expedities tegen den I.V,, dan moet men zich aan het 6 c.M. kanon houden. Is evenwel de bergartillerie als zoodanig een artilleriesoort, die we beslist behoeven om met succes tegen een B.V. op te kunnen treden, dan wordt de zaak moeilijker tot een oplossing

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 403