1027 Daar dit besluit een aanzienlijken invloed ten goede hebben moet op de kosten eener batterij, niet alleen door goedkooper materiaal en munitie, maar vooral ook door minder personeel, zou wellicht hetgeen men zoodoende inboet aan uitwerking te ruggewonnen kunnen worden door uitbreiding der veldartillerie. Alles samenvattende kunnen we Artilleur op de zeven door hem getrokken besluiten het volgende antwoorden: Punt 1 beamen we, erkennende, dat het muildier in onze dras sige terreinen slechts matig voldoet. Punt 2. Indien de G.K. inderdaad te velde te gevoelig is, hetgeen ik echter meen wederlegd te hebben en althans niet be wezen is door Artilleur, dan is dat nog geen reden tot afschaf fing, doch alleen tot het omzien naar middelen tot opheffing van deze bezwaren. Punt 3. Aangezien kleine kalibers (7.5 c.M.) granaten benut ten met luttele uitwerking, heeft de artillerie zich op het gra naatkartetsschot toegelegd. Gestrekte banen zijn hierbij niet gewenscht (zooals bij het infanteriegeweer); een kort kanon is in geen geval nadeelig, integendeel voordeelig, wanneer het geldt troepen in terreinplooien enz. te treffen, omdat dergelijke vuur monden den dooden hoek sterk verminderen. punt 4. Ook wij achten (tegen den I. Y.) de bergartillerie niet gebaat met de in beproeving zijnde kanonnen en tegen den B.Y. ook niet, indien men het noodig oordeelt vast te houden aan den eisch dat het materieel gedragen moet kunnen worden, want daartoe is het niet alleen te zwaar, doch de lasten liggen bovendien veel te hoog, hetgeen het dragen in hooge mate bemoeilijkt. Punt 5. Het moge misschien waar zijn, dat de materieele uitwerking van klein kaliber (4 c.M.) snelvuurkanonnen groot is, die van 6 cM. snelvuurkanonnen zal in ieder geval grooter zijn, en daar ze het gebruik der G.K. naast de B.G. veroorlooven (terwijl ze toch op 3 paarden vervoerd kunnen worden) zal die uitwerking zich te allen tijde beter naar het doel kunnen regelen Punt 6 Dat wij dus een dergelijk 4 c.Mkanon geen deside ratum achten, vindt zijn oorzaak in de volgende punten. a. Het mist een G.K een projectiel dat meer uitwerking heeft op levende doelen dan de G. Dl. II 1903. 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 405