1030 ons Gouvernement zal daar voorloopig ook wel niets meer van vernomen worden 1). Hoe het ook zij, zooals die uniform mij beschreven werd, kreeg ik den indruk dat men onzen soldaten het uiterlijk van struikroovers wilde geven, zoo onsierlijk was zij samengesteld. Bovendien was het slechts een veldtenue; bleven dus nog dagelijksche en groote tenue te fabriceeren; of wilde men ons de tegenwoordige laten houden? Als algemeene eischen aan een uniform te stellen heeft men le. dat ze doelmatig zij, d.i. van goede kleur, licht, sterk en van gemakkelijke inrichting; 2e. dat ze sierlijk zij; 3e. dat van de dagelijksche tenue door toevoeging van eenige onderdeelen een veldtenue en zoo noodig ook een groote tenue te maken zij. Het bovenstaande willen wij even bespreken. Waarom in ons leger steeds zoo hardnekkig wordt vastgehou den aan die donkerblauwe kleur, is ons niet recht duidelijk; vrijwel alle andere koloniale troepen toch zijn in kahki kleur gekleed. Nu wil men wel eens beweren, dat proeven in onze Indische terreinen hebben uitgewezen dat blauw het minst zicht baar is, maar, aangezien ik een deel dier proeven bijwoonde, kan ik mededeelen dat die mijns inziens geheel verkeerd werden genomen, doordien blauwe schijven wel in zichtbaarheid werden vergeleken met lichtgroene en helgele, maar niet met die van groenbruine kahki kleur, zooals voor kleeding wordt gebruikt; bovendien hadden die proeven plaats op een terrein, zooals er misschien geen tweede op heel Java of in heel Indië is te vinden. Wanneer men die groenbruine kleur aanpast aan die van sa- wah's, struikgewas, kampongranden enz., zal moeten blijken, dat die kleuren best met elkaar overeenkomen. Langdurige proeven daaromtrent (proeven, o schrikbeeld voor elk die een voorstel wil doenzijn geheel overbodig te noemen. Ook de bij de artillerie in beproeving zijnde en zoo goed voldoende nieuwe kleur der stukken is bruin, veel overeenkomend met kahki. De straks genoemde Amerikaansche officieren droegen een uni- 1) Schrijver ia niet geheel juist ingelicht. Uitgebreide proeven met een veldtenue be staande uit sergen Atjeh-buis en blauwkatoenen broek, zullen binnenkort genomen worden. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 408