1040 Het humaniteitsbeginsel ziet in straffen een kwaad De idealist noemt dit kwaad vermijdelijk. Art. 3 „De krijgstuchtelijke straffen voor officieren zijn: „lo berisping (Kr. 6); „2o licht arrest van ten hoogste 14 dagen; „3o streng arrest van ten hoogste 14 dagen. Art. 6 omschrijft de straf van berisping: „Zij kan mondeling of schriftelijk geschieden. Een aanmer king of terechtwijzing geldt niet als straf. Mondelinge beris- „ping kan geschieden zonder verdere formaliteit, dan wel in ,,'t bijzijn van een of meer officieren van niet lageren rang en „van niet minderen ouderdom in rang dan de berispte." Wat de berisping inhouden moet, is niet meegedeeld. Volgens het bovenstaande is de normale gang bij krijgstuch- telijk vergrijp dus dezeaanmerking terechtwijzing beris pinglicht arrest streng arrest; de laatste drie zijn straffen. Is berisping een straf? Ja, als zij op hooghartige wijze, met militaire kortheid woidt toegediend (standje), maar dan wekt ze verbittering en beant woordt niet aan het doel met straffen beoogd. Is de berisping echter (zooals ik ze bedoel) een met hoogen ernst, vaderlijk onder het oog brengen van een begane fout, waar door de schuldige zijn vergrijp eerst in volle klaarheid onder de oogen ziet; een vermanend wijzen op het verkeerde van de daad met al hare gevolgen, op een toon die het hart van den over treder roert en bij hem de belofte doet rijzen: „ik zal nooit en nooit meer zondigeneindigt de berisping met het grijpen van de toegestoken hand, die in opwellende dankbaarheid krachtig (misschien wel al te krachtig) wordt gedrukt. dan is bei^.s- ping geen straf tenzij het in de bedoeling van de wet mocht liggen er toch aanteekening van te houden, waardoor de beris- per een huichelaar zou worden Zóó berispen is moeilijk, voor de groote meerderheid van strafopleggers niet doenlijk en daarom „als straf" af te keuren- Maar dat ze machtigen invloed heeft en krachtdadig nawerkt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 418