- 663 Naar mijne meening zou voor een marschoefening van vijf uren op vlakken weg de volgende regeling de beste zijn: Er moet gereden worden 10 minuten draf op 15 minuten stap. Voor den draf kan gerekend worden op gemiddeld 185 M. inde minuut; het eerste uur kan dat wellicht iets meer zijn, in de laatste uren is het eerder iets minder. Ik maak nu als volgt mijn berekening: a. 15 min. stap, 10 min. draf, 5 min. stap (om van den draf uit te stappen); in dit eerste half uur worden afgelegd 3610 M. b. 10 min. rust. c. twee uur marcheeren, 10 op 15 rijdend, beginnend en ein digend met. een stap van 5 min.alsdan worden afgelegd in totaal 70 min. stap en 50 min. draf 15410 M. d. 45 min. rust. e. Anderhalf uur plus vijf minuten marcheeren, wederom be ginnend en eindigend met 5 min. stap en overigens 10 op 15 rijdend, legt men in dien tijd af 12240 M. In dezen marsch van totaal juist vijf uur worden dan afgelegd 31260 M.of om kleine verliezen in rekening te brengen, rond 20 paal, wat overeenkomt met het eindresultaat van het Veld dienstvoorschrift. Ik was zelf meermalen als B. C. in de gelegenheid in dezen geest te rijden en meen steeds dit met gunstig resultaat te heb ben gedaan. Aanbeveling verdient het om bij lange marschen dikwijls te marcheeren met afgestegen stukrijders, drie kanonniers bij de vandehandsche paarden, hetgeen èn verkwikkend voor de stuk- rijders èn rustend voor de paarden werkt. Hier meen ik ook, dat het de plaats is om een opmerking te maken over het nut der groote marschoefeningen. G-roote marschen van bovenstaanden aard zullen in oorlogstijd hooge uitzonderingen zijn. Ik kan mij toch slecht voorstellen, dat aan artillerie op het oorlogsterrein zal worden opgedragen om zich alleen, zonder hulp van andere wapens, te verplaatsen over afstanden van twintig tot dertig KM., waarvoor hare ge oefendheid daarin haar dan zou te pas komen. De artillerie zal meestal gebonden zijn aan hare dekking van infanterie en dus

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 41