1042 Maar waaruit zal nu blijken, dat een officier van bevordering uitgesloten of uit den dienst ontslagen moet worden? Uit het strafhoek, voor wat betreft de krijgstuchtelijke ver grijpen. De krijgstuchtelijke vergrijpen zullen worden aangeteekend. De straf kan genoemd worden „aanteekening" en bestaat in de bloote mededeeling (mondeling of schriftelijk) dat van het (duidelijk omschreven) krijgstuchtelijk vergrijp in het strafhoek „aanteekening" is gehouden. Hierdoor wordt de rijke bron van onverkwikkelijke reclames (lees „beklag") over kolom 4 van de beoordeelingslijst wat be treft militair gedrag, ijver en wijze van dienen gestopt, want de gegevens hiervoor zijn: een beknopt overzicht van de „aan- teekeningen", waarover geen verschil van meening kan be staan Art. 6 Kr. heeft den betrokkene in de gelegenheid ge steld over elke „aanteekening" langs hierarchieken weg zijn be klag te doen. Maar de „aanteekening" is van nog veel grooter nut. Zij be vordert in hooge mate de handhaving van de krijgstucht. Art. 37 Kr. zegt: „Bij bepaling van de soort en van de mate van krijgstuchtelijke straf is de strafoplegger verplicht recht vaardigheid naast gestrengheid te betrachten." En wat blijft er bij de toepassing van het reglement van krijgstucht van die rechtvaardigheid naast gestrengheid over? De strafoplegger zit bij vergrijpen van officieren veelal met de handen in het haar. De ernst van het feit eischt bestraffing. Nu ja, dat is zoo. Maar hij zelf veroordeelt die straffen—de openbare mee ning veroordeelt ze ook—hij loopt gevaar zelf veroordeeld te wor den en hij verkracht de krijgstucht en „pardonneertonder me dedeeling dat hij er aan het eind van het jaar rekening mee hou den zal. En als hij dan kolom 4 „met de meeste nauwgezetheid en de striktste rechtvaardigheid" 1) heeft ingevuld, wat voor „het vormen van een juist en volledig oordeel over den betrok ken officier" 1) noodzakelijk is, dan bestaat de kans, dat een handig reclamant al zijn bewijsmateriaal ontzenuwt! Voor krijgstuchtelijke vergrijpen worde de officier terecht- 1) Instructie voor het invullen der beoordeelingslijsten (A. O. 1898 No. 69).

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 420