1054 paden te volgen en zich daardoor bloot te geven, zoo dient de troep steeds hierop gewezen te worden en moet bij de beoor deeling van de wijze van optreden der partij, zoowel als bij het voorwaarts rukken der afdeelingen, rekening gehouden worden met de omstandigheid, dat het marcheeren langs voetpaden vlug ger gaat dan door het terrein. Ook bij den verdediger moet meer gebruik gemaakt worden van dekkingenhet mag niet voorkomen, dat de aanvaller met juistheid kan nagaan waarop hij het vuur moet richten. Ondergeschikte commandanten moeten er meer op letten, dat hunne afdeeling de houding aanneemt die overeenkomt met het terrein, dat niet de staande houding wordt gekozen, welke gewoon lijk voortkomt uit gemakzucht, vrees voor vuil of nat worden. Een teeken, waardoor de opstelling van artillerie bij het eerste schot reeds zeker bekend is ook al worden de meeste voor zorgsmaatregelen genomen, om haar te onttrekken aan het ge zicht is de seinschijf, die gebruikt wordt om aan te geven of op infanterie dan wel op artillerie gevuurd wordt. Hierdoor wordt eene groote moeilijkheid voor de tegenpartij uit den weg geruimd. Het verdient daarom aanbeveling de seinschijf niet nabij de artilleriestelling te plaatsen. Iets waarop bij manoeuvres zeer weinig wordt gelet is het stellen van het vizier en het richtenDit is eene zeer slechte gewoonte. Waar te velde toch reeds slecht wordt geschoten, moet in vredestijd er naar gestreefd worden een behoorlijk gebruik der richtmiddelen tot eene gewoonte te maken, die bijblijft in het gevecht. De artillerie verricht bij oefeningen soms goocheltoeren. Zoo is het gebeurd, dat door artillerie, die op infanterie vuurde, de stukken eenvoudig omgezet werden zonder verder richten, toen de vijandelijke vuurmonden zich deden hooren en het artillerie duel moest aanvangen De infanterie schiet met standvizier op 1000 M. en verzekert, dat de vijand belangrijke verliezen moet geleden hebben. De verkenningen der cavalerie leveren zeer dikwijls weinig of niets op.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 432