1055 Ik zag menigmaal berichten, die zoozeer onjuist waren, dat twijfel gewettigd was of wel eene verkenning had plaats gehad. Het kwam ook voor, dat de cavalerie met goede berichten kwam na afloop der oefening, doordat de patrouilles zich wel voort durend in den rug van den vijand hadden opgehouden en daar door veel hadden kunnen zien, maar geen kennis hiervan had den kunnen geven. Soms werd de taak van verkennen geheel uit het oog ver loren, om op afdeelingen infanterie te chargeeren. Waar de totale beschikbare cavalerie gering is, moeten verliezen zooveel mogelijk vermeden worden. Het exercitiereglement schrijft voor, dat wanneer de gevechts formatie wordt aangenomen de comp. cdt. zich doet vergezellen door den fourier, den hoornblazer en twee manschappen als ordon nans. Aan deze bepaling wordt dikwerf niet de hand gehouden. Het viel mij ook op, dat van patrouilles tijdens de gevechts handeling en van patrouilles in het voorterrein bij- den verdedi ger zoo weinig wordt gebruik gemaakt. Toch kan deze nala tigheid ons noodlottig zijn. In het algemeen kan gezegd worden, dat bij manoeuvres te veel overboord gezet wordt van hetgeen tactiek en reglement ons lee- ren. Dit leidt tot minachting van alles en doet nadeel aan de oefening van den troep. De manschappen geraken lichter uit de hand, iets waar in vredestijd niet te veel op gelet kan worden om de noodlottige gevolgen van de demoraliseerende invloeden van het werkelijk gevecht zooveel mogelijk te verminderen. Bij oefeningen met afdeelingen van eenige sterkte wordt eene ambulance ingedeeld. Waarom wordt hiervan geen gebruik ge maakt om deze te leeren waar zij zich moet opstellen tijdens het gevecht, om hare taak naar behooren te kunnen vervullen? Ook de commandanten der partijen zouden hierdoor leeren bij hunne bevelen met hare aanwezigheid rekening te houden. Dikwerf wordt de ambulance totaal vergeten. In de oorlogsorganisatie worden wielrijders als ordonnansen uitgetrokken. Op andere plaatsen dan Batavia kan bij oefe ningen geen gebruik gemaakt worden van het wielrijderskorps.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 433