- 1056 Zou het echter onmogelijk zijn op die plaatsen van de diensten van wielrijders gebruik te maken? Zou het zelfs niet mogelijk zijn bij manoeuvres wielrijdersafdeelingen te gebruiken? Naar het mij voorkomt moeten beide vragen in bevestigenden zin beantwoord worden. Bij elk korps bevinden zich enkele militairen die in het bezit zijn van een rijwiel. Deze zouden, dunkt mij, wel genegen zijn op hun wiel deel te nemen aan eene manoeuvre, om daarbij als ordonnans op te treden, indien zij telkens eene kleine schade loosstelling kregen voor slijtage. Waar eenige korpsen dicht bij elkaar gelegerd zijn, zou wellicht door vereeniging der wielrij ders eene kleine afdeeling zijn samen te stellen, die voor pa trouillediensten gebezigd zou kunnen worden. Een groot aantal niet-militairen, zoowel Europeanen als inlan ders, is in het bezit van rijwielen Zouden deze personen niet over te halen zijn enkele keeren bij oefeningen hunne gewaar deerde hulp te verleenen Uit den aard der zaak zou bij de keuze der oefeningsdagen en uren rekening gehouden moeten worden met den tijd, dien zij beschikbaar hebben. Eene poging om zulks gedaan te krijgen is, zooverre mij bekend, nog niet gedaan. Zoo lang dus het tegendeel niet blijkt, neem ik de mogelijkheid aan om ook wielrijders te krijgen bij oefeningen elders dan te Batavia. Ook van bereden infanterie zou gebruik gemaakt kunnen wor den. Mij dunkt, dat het zeer goed mogelijk is tegen eene geringe vergoeding voor oefeningsdagen twintig of dertig bruik bare paarden te huren. Hierdoor zou eene nieuwe belangrijke factor in onze oorlogvoering, als het ware op proef, ingevoerd kunnen worden, zonder tot groote kosten te komen. De scheidsrechters geven soms blijk niet op de hoogte te zijn van hunnen werkkring. De oorzaak hiervan moet gezocht wor den in het ontbreken van een leiddraad. Waarom wordt een werkje als de wenken voor de te houden veldmanoeuvres, uit gave 1901, niet ter algemeener kennisse gebracht? Hulpscheidsrechters worden zelden aangewezen, terwijl zij de taak der scheidsrechters toch belangrijk zouden kunnen verlich ten. Ordonnansen om berichten aan den leider over te brengen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 434