1057 zag ik nooit ingedeeld, waardoor het dan ook voorkwam, dat deze onbekend bleef met scheidsrechterlijke beslissingen, die van belangrijken invloed waren op den algemeenen gang van zaken. Ten slotte nog enkele woorden betreffende de orders, die voor eene manoeuvre worden uitgegeven. De partijcommandanten mogen daardoor niet op de hoogte ge steld worden van de sterkte van 's vijands macht. Alles moet gedaan worden om hen zoolang mogelijk daaromtrent in onze kerheid te laten. Het gevolg van de bekendheid met eikaars sterkte is, dat het gevecht te spoedig begonnen wordt, zonder eerst den uitslag eener behoorlijke verkenning af te wachten, of dat onvolledige berichten van de verkennende cavalerie of van officierspatrouilles aangevuld worden met hetgeen reeds van te voren bekend was. De algemeen bekend gemaakte order moet m. i. niet meer bevatten dan de namen der partijcommandanten, die der scheids rechters en verder bepalingen, die geen invloed kunnen uit oefenen op het bekend worden van gegevens omtrent de partijen. De aan de korps- of compagniescommandanten te geven orders moeten zoo min mogelijk aanwijzingen bevatten omtrent de oefe ning. Opdrachten worden eerst bij den afmar sch of tijdens den marsch uitgereikt. Hierdoor wordt bevorderd het vlug bevelen geven en voorko men, dat van te voren het oefeningsterrein nagegaan wordt. Yan de partijcommandanten wordt dan meer kennis van kaart lezen geëischt; zij leeren, afgaande op de kaart, hunne bevelen te geven, waardoor zij ook meer rekening moeten houden met tegenvallers in het terrein. Zij zullen dan ook duidelijker den invloed bemerken van onjuiste of minder juiste berichten van verkennende cavalerie. Waar de partijcommandant dan van te voren zijne plannen mededeelt en zijne onderstellingen bekend maakt, gegrond op de door de verkenning verkregen gegevens, moeten de onder geschikte commandanten niet vergeten, dat zij van bevindingeni die van invloed kunnen zijn op den algemeenen gang van zaken, bericht moeten zenden aan hun chef. B. H. L.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 435