1061 De Noordpartij zal op den 14en Augustus a.s. om uur v.m. verzameld zijn op het punt ten W. van Tanah Abang waarde weg naar Kebajoran naar het Zuiden ombuigt. Aan eiken partijcommandant wordt een officier als waarne mend stafofficier toegevoegd. De oorlogstoestand treedt den 14en Augustus a.s. des v. m. te 6^2 uur in. De gevechts-, bagage- en verplegingstreinen worden voorgesteld door eenige paarden van de expeditionnaire treinaf- deeling. De geneeskundige sectiën zullen ieder zijn samengesteld uit 1 officier van gezondheid en 2 ziekenverplegers met de noodige verband- en geneesmiddelen. Voorts werden bevelen uitgevaardigd voor de toevoeging van ordonnansen en werd den commandant der Zuidpartij opgedragen voor de legering en verpleging van troepen en dieren op het oefenirigsterrein de noodige maatregelen te treffen, alsmede voor het inrichten der stelling. Voor zoover dit laatste niet mogelijk mocht zijn met het oog op den vredestoestand, moest aangegeven worden waar versterkingen zouden zijn aangelegd of hindernissen, opruimingen en vernielingen aangebracht. Het medevoeren van de noodige verlies- en seinvlaggen werd den korpscommandanten opgedragen. Ten slotte werd bij den aanvang der oefening aan beide partij commandanten bekend gemaakt, dat de kali Pasanggrahan on- doorwaadbaar was. A. Algemeen denkbeeld en opdrachten. Eenigen tijd voordat de oefening plaats had was het terrein, waarop zij zou worden gehouden, verkend. Eerst daarna werden het algemeen denkbeeld en de opdrachten uitgegeven. Deze wer den dus eigenlijk aan het terrein aangepast, hetgeen mijns inziens het juiste standpunt is, als men gelijk te Batavia zeer be perkt is in de keuze der terreinen alwaar oefeningen kunnen wor den gehouden. Het ligt voor de hand dat hierdoor, zoowel als door de diensten welke in het garnizoen door de troepen moeten worden verricht, de ontworpen opdrachten enz. wel eens min of meer gewrongen zijn. Zoo zal naar aanleiding der hiervorenvermelde opdrachten de

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 439