665 van te veel aanwijzingen, meen ik in het onderstaande enkele bijzondei heden te mogen bespreken, die van nut zouden kunnen zijn voor het in stelling komen van veldartillerie. Ten einde te kunnen beoordeelen, wat daarbij volstrekt noodig en wat daarbij misschien reel gewenscht is, dient men in de eerste plaats uit te gaan van een gezonden tactischen grondslag. Verder dienen we in de tweede plaats in het oog te houden, dat onze wijze van vechten niet meer gegrond mag zijn op gegevens, die wij omtrent ons tegenwoordig geschut hebben (en dat doet toch nog het oude voorschrift maar wel degelijk op die van het moderne snelvuurgeschut, omdat wij, ook al zouden wij zelf daar nog niet mede bewapend zijn, dat geschut vrijwel zeker bij den eventueelen B. V. zullen aantreffen. De toestanden, waaronder, laat ons aannemen, een batterij in stelling moet kunnen komen, zijn 1 uit de marschcolonne der verbonden wapens. 2°. uit een eerste stelling. Wat zijn nu de omstandigheden, die zich achtereenvolgens daar bij kunnen voordoen? Ad 1°. De artillerie marcheert in 's vijands nabijheid op den grooten weg in de marschcolonne normaal achter een der eerste afdeelingen (voorste peloton of voorste compagnie) der hoofd colonne. Is de voorhoede zoo sterk (toch hoogstens een bataljon volgens 107 van Velddienstvoorschrift), dat er artillerie aan is toege voegd, omdat een ontmoetingsgevecht waarschijnlijk is, dan mar cheert die bij den hoofdtroep en zal zij meestal slechts een sectie, hoogstens een batterij sterk zijn. De aitilleriecommandant bevindt zich bij den bevelhebber; hij heeft dan tijdelijk het commando overgegeven aan den oud sten officier. Zijn er zóóveel berichten ingekomen, dat de bevelhebber ver meent daarop zijn aanvalsplan te kunnen gronden, dan gaat hij veigezeld van den A. C. vooruit. Deze laatste behoeft van zijn heengaan volstrekt geen kennis te geven aan den waarnemen- den commandant bij de artillerie zelf, omdat deze de beweging der geheele colonne volgt, welke onder de bevelen van den bevel hebber blijft. Ook indien de infanterie der voorhoede geroepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 43