1063 tengewoon gunstig mochten zijn. Deze rivier stelt hij zich voor in één dag te bereiken. Daar verder de mogelijkheid niet was buitengesloten, dat de spoorbaan ook ten N. van de kali Pasang- grahan onbruikbaar was gemaakt, besluit hij in zijn marsch- bevel slechts bevelen te geven tot het bereiken van die rivier -en nader te overwegen wat hem verder te doen staat. Wel is waar zou het met het oog op evenbedoelde omstandigheid wen- schelijk zijn om het bij de colonne ingedeelde detachement genie troepen al van Tanah Abang af de spoorbaan te doen volgen om vernielde gedeelten te herstellen, maar aangezien dit wapen zoowel bij den opmarsch als bij het nabij de kali P. verwacht wordende gevecht groote diensten zou kunnen bewijzen, besluit de bevelhebber het aanvankelijk in de marschcolonne in te deelen. De wegen die voor den opmarsch, aanvankelijk naar de kali Pasanggrahan, ten dienste staan zijn die over: 1. Tanah Abang-Zuid, Karet, Koeningan, Mampang en van hier in W. richting naar Kebajoran. 2. Djati, Pal merah, Djepang, Petoendoean, Petjandran, naar den sub 1 genoemden. 3. Djati, Pal merah, Djepang, Petoendoean, Tanah merdika naar den weg sub 4. 4. Djati, Pal merah, Kemandoran-N., Soekaboemi, Keman- doran-Z. De eerstgenoemde weg, voerende over de Kroekoetrivier, waar van de overgang door den vijand vernield kon zijn, laat hij om deze reden buiten beschouwing. Bovendien is deze weg enkele kilometers langer dan de overige, en gelden ten aanzien daarvan althans ten deele dezelfde overwegingen, die de sub 2 en 3 genoemde minder verkieslijk voor den opmarsch doen zijn. De wegen sub 2 en 3 genoemd, waarvan de laatste iets korter is dan die sub 4, hebben het nadeel van karrewegen te zijn, zoo dat daar meer moeilijkheden zijn te verwachten dan bij den weg sub 4, die over het grootste gedeelte verhard is en waarvan men mag aannemen dat de overgangen van steviger samenstel ling zullen zijn dan die in de overige wegen. In verband met het nabij de kali Pasanggrahan verwacht wor dende gevecht, behoort de marsch der treinen zoodanig te worden geregeld, dat van opstopping op den weg, noch van mogelijk ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 441