1069 De hulpverbandplaats wordt opgesteld op het gedeeltelijk met bamboe begroeide plein in het N. O. gedeelte van kg. Kebajoran. De geneeskundige sectie zal in kampong ITemandoran een op stellingsplaats uitkiezen. Ik houd mij aanvankelijk op nabij den Oostelijken uitgang van kg. Kebajoran. Toelichtingen op het gevechtsbevel. Bij het opmaken van het gevechtsplan staat de bevelhebber voor de keuze om den hoofdaanval op 's vijands linker- dan wel tegen diens rechtervleugel te doen, zijnde een aanval over het open terrein tegen het midden der stelling geheel en al buiten gesloten. Yoor eene omtrekking, die tegen 's vijands niet aan- geleunden rechtervleugel kans op succes biedt, is de sterkte van den aanvaller te gering. Zoowel tegen den linker- als tegen den rechtervleugel der vijan delijke stelling biedt het terrein gelegenheid tot gedekt voor- waartsgaan. Op den linkervleugel zouden echter bij het oprukken uit kg. Paninggaran-Oost de laatste 6 a 800 M. moeten worden afgelegd over volmaakt open terrein, terwijl 's vijands verdedigingswerken ten W. van de spoorbaan niet direct door de artillerie en moeilijk door de in front ontwikkelde infanterie onder vuur zijn te nemen en dus op krachtigen steun dier afdeelingen tijdens den aanval niet te rekenen zou vallen. Ook het oprukken tegen 's vijands rechtervleugel kan niet ge acht worden een zeer gemakkelijke onderneming te zijn, maar hiertegenover staat het voordeel van gedekt tot op korten afstand van 's vijands vleugel te kunnen naderen en, het vooruitgeschoven deel der stelling eenmaal genomen zijnde, zal een gedekte opstel ling voor het krachtig onder vuur nemen der hoofdstelling op kor ten afstand daarvan gewaarborgd zijn. Yoorts is het mogelijk op deze wijze handelende om de omvattende colonne voortdurend te steunen door het vuur der overige afdeelingen. Bovendien zal daardoor de verdediger naar de rivier teruggedrongen worden, hetgeen voor hem, indien hij niet tijdig den aftocht begint, ernsti ge nadeelen kan ten gevolge hebben. Wat de plaats voor de artillerie betreft, had de bevelhebber de

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 447