1070 keuze tusschen het in het gevechtsbevel aangegeven punt, eene op stelling in den Zuid- of Westrand van Kebajoran, en eene nabij het landhuis Gandaria. De drie eerstgenoemde punten hebben het voordeel dat zij gedekt te bereiken zijn. Ten gevolge van de terreinverheffingen aan beide zijden van de spoorbaan, ter hoogte van hoogtepunt 31, is echter uit geen hunner de gelieele vijandelijke opstelling te zien. Wel kon van daaruit de aanval der omvattende colonne krachtig worden voorbe reid. De laatstgenoemde stelling mist dit voordeel en heeft behalve de nadeelen der overige nog dit, dat zij moeilijk gedekt te be reiken is. Daartoe moet toch de drassige sawahstrook aan weerszijden van de Grogol en dit riviertje zelf worden over getrokken. Yan den weg van Kebajoran naar bedoeld landhuis zou zelfs al was de vernielde brug over evengenoemde rivier hersteld geen gebruik kunnen worden gemaakt voor dien op- marsch, omdat hij uit de stelling kan worden bestreken. Daar verder eene opstelling in den Zuid- of Westrand van Kebajoran de artillerie al dadelijk onder bereik van het werkzaam infante- rievuur zou brengen, werd de keuze bepaald op de in het ge vechtsbevel aangegevene. Door de opstelling der cavalerie nabij Paninggaran-Oost wordtde artillerie aan die zijde gedekt en is het mogelijk bijeen ongun- stigen afloop van het gevecht het voorwaarts rukken der tegen partij over het open terrein vóór de stelling te beletten. Daaren tegen is zij bij gunstigen afloop van het gevecht dadelijk bij de hand om tot de vervolging van den vijand over te gaan. Wat de geneeskundige afdeelingen betreft, het volgende: De geneeskundige sectie bij een detachement als dit, bestaat uit het personeel en materieel genoemd sub 5 8 van het voorschrift betreffende den militair geneeskundigen dienst in N. I. op voet van oorlog. Haar taak is het vormen eener hoofd- verbandplaats, zoodra het aantal gewonden tot de oprichting eener zoodanige verbandplaats aanleiding geeft. In afwachting hiervan kan het personeel en materieel der geneeskundige sec tie ten deele ter beschikking van de hulpverbandplaatsen wor den gesteld Bij de hoofdverbandplaats worden alle gekwetsten van de hulp verbandplaatsen opgenomen, ingeschreven en zoo noodig behan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 448