1071 deld, terwijl daarbij verder gezorgd wordt voor hunne doorzen ding naar het veldhospitaal of naar eene ziekeninrichting. Al leen die gekwetsten, voor wie het vervoer levensgevaarlijk wordt geacht, blijven bij de hoofd verban dplaats in behandeling. Bij verplaatsing van de verbandplaats blijven zij zoo noodig achter en wordt eenig personeel voor hunne verdere verpleging aan gewezen. Waar mogelijk behoort het vervoer der gekwetsten naar ach teren plaats te hebben met spoorwegen of andere middelen van publiek verkeer. Daarmede behoort rekening gehouden te wor den bij het aanwijzen der opstelling zoowel van de hoofd- als van de nader te behandelen hulpverbandplaatsen. De aanwijzing van deze opstellingsplaatsen geschiedt door den troepencdt., die daarbij nog de volgende omstandigheden in acht neemt. a. Wat betreft de hoofdverbandplaats dat tot de oprichting hiervan niet wordt overgegaan voordat het aantal gekwetsten daartoe noopt; dat bij de verdediging de plaats harer opstelling wordt voorbereid en zij bij den aanval zoover mogelijk naar voren wordt gebracht om, na 't vooruitrukken der troepen, den afstand tusschen haar en de hulpverbandplaatsen niet te groot te doen worden; dat zij moet gelegen zijn buiten bereik van het werkzaam vijandelijk artillerievuur dat haar bij voorkeur gebouwen worden aangewezen, waarin over ruime en goed verlichte lokalen kan worden beschikt, waar bovendien gelegenheid moet zijn een groot aantal lijders onder dak te brengen of waarbij ruime schaduwrijke plaatsen worden aangetroffen voorts dat er voldoende ruimte zij voor het oprijden der voer tuigen en dat over goede wegen (c. q. ook waterwegen) naar achteren (veld- of tijdelijk hospitaal) en naar voren (hulpver bandplaatsen) kunne worden beschikt. b. Wat aangaat de hulpverbandplaatsen dat zij zoo mogelijk moeten liggen buiten het rechtstreeksche vijandelijke vuur, doch zoo dicht mogelijk bij de gevechtslinie en bij voorkeur achter het midden daarvan. De plaats mag niet gelegen zijn in de onmiddellijke nabijheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 449