YOOR DE PRACTIJK. De mantelsprei. Reeds vroeger werd in dit tijdschrift (1886 Deel II blz. 478. „De ransel, de kapotjas en de sprei") het voorstel gedaan de kapotjas en de sprei bij de infanterie te vervangen door één kleedingstuk, dat èn als mantel èn als sprei gebruikt kon worden. Ik stel daarom op den voor grond, dat mijn denkbeeld volstrekt niet nieuw en oorspronkelijk is. Werd er toen de wenselijkheid van uitgesproken, thans nu de bewegelijkheid der infanterie zoozeer vermeerderd is, komt het mij zelfs noodzakelijk voor drie uitrustingstukken, die gedeeltelijk onnoodig en gedeeltelijk on- practisch zijn, door één doelmatig kleedingstuk te vervangen. De kapotjasdie erg warm en zwaar is, wordt in dienst zelden gebruikt, omdat zij alleen het lichaam en niet het ledergoed voor nat bewaart, tenzij dit onder de jas gedragen wordt, wat dikwijls onmogelijk is, en omdat zij in het bivouak als deken of sprei slecht voldoet. Daar de weini ge voordeelen niet opwegen tegen de nadeelen, laat men de kapotjas in den regel thuis en wordt zij alleen in het garnizoen gebruikt en wel: a. Op wacht; hier kan ze voldoen, daar de man slechts eene (de kleinste) tasch en het poetszakje draagt, waardoor de omtrek van zijn lichaam niet veel vermeerderd wordt, indien de kapotjas over het ledergoed gedragen wordt. (Is dit wel de normale draagwijze?) b. Buiten dienst of in kleine diensten als orders rondbrengen enz.; maar daarvoor is de kapotjas zeer onpractisch, daar zoowel het hoofd als de voorwerpen die men in de hand mocht hebben geheel onbeschermd zijn. Een papieren regenscherm velen, vooral de inlanders hebben er reeds een eigent zich daarvoor veel beter. c. Bij inspectiënwaarbij altijd nauwkeurig wordt nagezien of de voe ring schoon en niet gescheurd is, het stamboeknummer op de goede plaats staat, de knoopsgaten niet ingescheurd zijn, enz. Ik geloof werkelijk, dat de kapotjas nog het meest gebruikt wordt in geval c, vooral bij aanvoerders die hun taak als inspecteur ernstig op vatten en al het hebben en houden van hunne ondergeschikten iederen Zaterdag stuk voor stuk nakijken. De veldransel voldoet als bergplaats van kleeding- en uitrustingstukken wel, maar is zwaar, veel te zwaar voor den infanterist, die in ons klimaat

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 452