1076 Om de mantelsprei als mantel te gebruiken steekt men het hoofd door de opening IK en laat de sprei neerhangen met de hoeken voor, achter en op zijde; bovenlijf en gedeeltelijk ook de beenen, het ledergoed en al wat men aan het lichaam of in de hand draagt wordt dan voldoende tegen regen beveiligd; bovendien belemmert het losse kleedingstuk de lichaamsbewegingen niet. Het gebruik als sprei of deken behoeft niet nader verklaard te worden alleen diene tot toelichting, dat een langwerpige zak verkregen kan worden, welke gedurende het slapen tegen blootliggen en koude vatten beveiligt, veel gelijkende op den uit advertentiën in tijdschriften welbekenden „slaapzak". Daartoe wordt gebruik gemaakt van de knoopen AD en DG en de over eenkomstige knoopsgaten BC en GC. De ruimte is groot genoeg om zich niet benauwd te gevoelen en zich goed te kunnen bewegen. Als bergplaats van kleeding en uitrusting kan de mantelsprei gebruikt worden door de goederen in den bovenomschreven zak te pakken en dezen daarna op te vouwen of op te rollen, öf door de goederen op de opengespreide deken te leggen en deze daarna te sluiten. Het pak kan in iederen willekeurigen vorm gemaakt worden: vierkant, langwerpig rond enz., zoodat het op den rug, over een der schouders „en bandouliere" of in de hand gedragen kan worden. Bén, hoogstens twee riemen zijn voldoende om het pak bijeen te houden en te dragen. Een lederen passant aan elk der voordraagriemen maakt de bevestiging van den bundel op den rug, zoodanig dat hij aan die draagriemen hangt en op de achtertasch rust, gemakkelijk. De mantelsprei kan voorts nog gebruikt worden le als tandoe, door de sprei in tweeën te vouwen en de vier hoeken van den aldus verkregen vierhoek van 2 M. lengte en 1 M. breedte aan een draagstok te binden 2e als dakbedekking van afdaken of van tenten, voor welk doel de spreien tot elk willekeurig aantal en in eiken willekeurigen vorm, hetzij naast elkaar, hetzij in een groot vierkant, aan elkander geknoopt kunnen worden 3e als zeil tegen wind, zon of regen bij het betrekken van inlandsche woningen 4e als hangmat, indien het slapen op den vochtigen bodem vermeden moet worden. Een infanterist ontvangt in een diensttijd van 6 12 18 jaar als eerste uitrusting en vernieuwingransel 1=: 3.10 1= 3.10 1=: 3.10 spreien 2— 1.76 4= 3.52 6= 5.28 kapotjassen 2=15.92 3=23.88 5=39.80 Geldswaarde: 20.78 30.50 ƒ48.18

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 454