1077 De breedte van grijs laken is mij niet bekend; haar evenals bij serge op 1.50 M. stellende, zou men uit 8 M. 3 mantelspreien kunnen verkrijgen, x 8 X 3.60 zoodat de prps van eene sprei wordt f 9.60. Zonder gel- O delijk nadeel voor den lande zou men dus in plaats van de bovengenoemde uitrustingstukken in 6, 12 en 18 jaar achtereenvolgens 2, 3 en 5 mantel spreien kunnen verstrekken, zoodat daarvan om de vier jaren eene ver nieuwing kan gegeven worden, hetgeen in verband met de degelijke hoedanigheid van het laken ruimschoots voldoende geacht kan worden. Bij de berekening der prijzen zijn buiten beschouwing gelaten: le de prijzen der onderscheidingsteekenen voor een graad, voor langduri- gen dienst, voor scherpschutter enz. 2e de reparatiekosten voor het passend maken der kapotjassen bij de verstrekkingen 3e de steeds terugkeerende reparatiekosten bij veldransels, welke ondanks het geringe gebruik dat daarvan gemaakt wordt betrekkelijk groot zijn. De voorgestelde wijziging van de uitrusting van den infanterist zou dus hoogstwaarschijnlijk tot bezuiniging aanleiding geven. Dat daardoor ook gewichtsbesparing zal verkregen worden, is zoo dui delijk, dat eene berekening om dat te bewijzen achterwege kan blijven. Mocht men er toe willen besluiten de mantelsprei in te voeren, dan zou door proeven uitgemaakt moeten worden le of de bovengenoemde afmetingen noodzakelijk zijn, dan wel of men met een kleiner vierkant, bv. van 1.75 of 1.80 M. zijde, kan volstaan; 2e of eene andere kleur, bv. bruin of groen, niet de voorkeur ver dient boven grijs 3e of kleine wijzigingen in het aangegeven model wenschelijk zijn. De mantelsprei zal behalve voor de infanterie ook voor de andere wa pens en diensten uit een practisch oogpunt van veel nut kunnen zijn. Senio.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 455