1088 •op het personeel te vinden door uitbreiding van het thans bij het remon tedepot aanwezige personeel met 1 Europeesehen wachtmeester of opper wachtmeester, 2 inlandsche cavaleristen, 1 mandoer en 25 inlandsche vrije lieden voor de verzorging der dieren, de werkzaamheden in de grastuinen, wieden enz. De kosten dezer uitbreiding zijn te stellen op f3700'sjaars, met welk bedrag de bij onderafdeeling 106 voor het remontedepot uit getrokken fondsen zijn verhoogd. V. Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid. Onderafdeeling 68. De voorgestelde verhooging van de subsidie aan het Protestantsch weeshuis te Semarang houdt verband met de veran derde tijdsomstandigheden. In 1874 (zie Bijblad op het Staatsblad van Nederlandsch-Indië no. 2985) werden toelagen uit verschillenden hoofde tot een gezamenlijk bedrag van f 38780 per jaar, voldoende geacht om daaruit de kosten voor huis vesting, voeding, kleeding, wassching, ziekenverzorging, onderwijs, bezol diging van onderwijzers, van toeziend personeel en van bedienden ten behoeve van de 180 voor rekening van den lande komende pupillen te bestrijden. Sedert zijn de prijzen der eerste levensbehoeften zeer gestegen, en is men in verband hiermede moeten overgaan tot eene evenredige verhoo ging der verschillende traktementen van het aan de inrichting verbonden personeel, terwijl ook eene vermeerdering der uitgaven voor onderwijs onvermijdelijk bleek ten einde de school van het weeshuis gelijken tred te doen houden met de ontwikkeling van het openbaar lager onderwijs. Ten gevolge van een en ander werd het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten verbroken, en ontstond, nadat het kapitaal van het weeshuis tot dekking van de tekorten nagenoeg geheel was uitgeput, een toestand, die dringend voorziening vereischt. De Indische regeering is na zorgvuldige overweging tot de overtuiging gekomen, dat in de gegeven omstandigheden eene verhooging van de ten behoeve der 180 gouvernementspupillen toegekende subsidie onafwijsbaar is. Bij dit gevoelen heeft de ondergeteekende, vooral ook met het oog op de bijzondere verhouding, waarin het weeshuis nog tot het Gouver nement staat 1), gemeend zich te moeten nederleggen. 1) Blijkens bladz. 6 en vlgd. van hoofdstuk III der verhandeling „De Staatsarmenzorg voor Europeanen in Nederlandsch-Indië" is het Protestantsch weeshuis te Semarang, aan vankelijk een plaatselijk particulier gesticht, door den loop der omstandigheden feitelijk eene gouvernementsweezeninrichting voor geheel Nederlandsch-Indië geworden. Het ligt evenwel in de bedoeling de instelling wederom terug te brengen tot eene gesubsidieerde, zonder eenig Gouvernementeel karakter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 466