1093 aan de paardenartsen der 1ste en 2de klasse worden toegekend bij opne ming onder de oudste helft hunner ranggenooten, voortaan toe te leggen aan de paardenartsen der 2de klasse na vijf- en aan die der 1ste klasse na vijftienjarig genot van aetiviteitstraktement als officier van het leger in Nederlandsch-Indië. De aan deze reorganisatie verbonden hoogere uitgaven bedragen aan traktementen f 12 900 en aan fouragegelden f 1080 'sjaars. Yoorts is het noodig verbetering te brengen in de positie van de mili taire opzichters van het wapen der genie {onder af deeling 107), daar vele oudere genie-opzichters, die uit den aard der zaak in de burgermaatschappij gemakkelijk eene goede positie kunnen vinden, betrekkelijk vroeg den militairen dienst verlaten. Ten einde hen daarvan terug te houden, en verder in het algemeen de aanvulling van het korps militaire opzichters door geschikte elementen te verzekeren, is het gewenscht voor de opzich ters der 1ste klasse, na drie jaren dienst als zoodanig, de gelegenheid te openen om den titel van militair architect" te verwerven, en hun alsdan uitzicht te geven op verlof naar Europa en op pensioen, ongeveer op den zelfden voet als de onderluitenants der infanterie. Aan dezen maatregel zijn geen hooge lasten voor de begrooting van uitgaven verbonden. De inkomsten van een militair opzichter der genie 1ste klasse bedragen f 200 's maands aan traktement, pl. m. f 12 aan vivresindemniteit en pl. m. f 25 aan werkgeld, te zamen f 237 's maands, ongerekend de huis huurindemniteit bij gemis van eene gouvernementswoning. In verband daarmede wordt aan de militaire architecten, wier positie als onder-luitenant de toekenning van werkgelden en vivresindemniteit niet zal toelaten, eene bezoldiging van f 250 's maands toegedacht, alzoo gelijkstaande met het traktement van een onder-luitenant-apothekersbe diende. Men rekent dat in 1904 vijf opzichters der 1ste klasse voor eene be noeming tot architect in aanmerking zullen komen, weshalve daarvoor eene hoogere uitgaaf van 5 X (f 250f 237) X 12 of van f 780 zal zijn te doen. In de ontwerp-begrooting zijn voor die vijf architecten 5 X f 3000 of f 15 000 uitgetrokken, tegen vermindering met 5 X f2400 of f 12 000 voor vijf opzichters der 1ste klasse, en met 5 X f 25 X 12 of f 1500 voor werkgeld. Yan de vermindering met 5 X f 12 X 12 of f 720, voor vivresindemniteit kan echter uit de begrooting niet blijken, wegens de globale raming van de onderafdeeling 117 (levensmiddelen).

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 471