673 Verder gaat het niet aan al het werk te velde door den kost baren Europeaan te laten doen, terwijl Kromo er voor spek en boonen bij zit, vooral niet nu reeds in het garnizoen de gemengde pelotons als regel bestaan. De Europeanen bij de veldeskadrons zijn toch sinds eenige jaren zoo sporadisch geworden, dat van de twee Europeesche pelotons er bij de oefeningen ter nauwernood één geformeerd kan worden (bij het 3de veldeskadron telt het lste peloton 15, het 2de peloton 14 presente Europeanen, van welk getal er nog 8 afgaan voor de in beproeving zijnde mitrailleurs), zoodat om drie pelotons van zooveel mogelijk gelijke sterkte te geven, het formeeren van gemengde pelotons noodzakelijk is. De 2de alinea van 1 geeft dit trouwens aan in: „als het getal rui ters ontoereikend is om de pelotons samen te stellen, zooals in de pelotonsschool te paard is bepaald, moet het eskadron in drie pe lotons verdeeld worden". Hieruit onstaan dus van zelf gemengde peletons, daar incompleet bij de veldeskadrons norm is geworden. Ten slotte zou men in verband met de bepaling, dat bij de inland- sche pelotons die officieren ingedeeld moeten worden, die de lands taal verstaan, meer stabiliteit in het pelotonscommando hebben. Nu toch zouden in den regel de oudere luitenants bij de in landers behooren te worden ingedeeld, omdat de kans, dat zij de landstaal kennen, grooter is dan bij de jongeren. De jongeren krijgen dus de Europeesche pelotons. Moet echter een peloton toegevoegd worden aan een expeditie, dan gaat öf een Europeesch öf een gemengd peloton. Gaat een Europeesch peloton, dan moet dit een der pelotons commandanten van de inlandsche pelotons hebben, daar de oudere luitenant als regel hiervoor aangewezen wordt. Gaat een gemengd peloton onder een ouderen luitenant, dan moet dit eerst samenge steld worden. In beide gevallen zijn officier en troep elkaar vreemd. Door het gemengde peloton regel te maken, ware dit bezwaar opgeheven. Onkosten zijn hier niet aan verbonden; één wijzigings blaadje en het is gereed Werd overgegaan tot het instellen van gemengde pelotons, dan zou dit een schoone gelegenheid zijn de formatie van het inland sche kacler in te krimpen en die van de Europeesche wacht meesters uit te breiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 51