676 voorkomen, als deze formatie op dat oogenblik de gunstigste is om het eskadron achter een dekking aan het oog te onttrek ken. En of dan de pelotons naast elkaar staan zonder of met tusschenruimte doet niets aan de zaak af. Het gevechtsveld, daarheen heeft men zich te verplaatsen, niet naar het geestdoodende en overbodige exercitieterrein, waar in hoofdzaak dat gedaan wordt, waarvan het Italiaansche reglement zegt: „qu'il n'a d'autres buts que de satisfaire le coup d'oeil et est a exclure comme un spectacle inutile". Bij het exerceeren uit de eskadronsschool komt het mij boven dien aanbevelenswaard voor tusschen de pelotons een tweetal passen tusschenruimte te hebben, omdat daardoor ruimte aanwezig is om de schadelijke gevolgen van gedrang, veroorzaakt door niet rechtuit rijden van de P. Cten, op te heffen, evenals zulks geschiedt bij het op marsch zijn buiten 's vijands bereik, waar de pelotons afstand nemen, ten einde storingen in het tempo niet over te planten op volgende afdeelingen. De tusschenruimte tusschen de pelotons heeft bovendien het voordeel, dat na inzwenking in de pelotonscolonne de P. Cten nu eenigen afstand hebben van het 2de gelid van het voorgaande peloron. Thans bedraagt die afstand slechts 1 pas, zeer zeker te weinig. 2 gaat verder met te zeggen „de Esk. Ct. bevindt zich op een halve eskadronsbreedte voor het midden van het eskadron." Prac- tisch lijkt mij dit niet. §24 toch schrijft voor: „Bij den frontmarsch is de richting op den Ct. van het 3de peloton, die de strekking volgt, waarin de Esk. Ct. marcheert." Door nu voor te schrijven, dat de Esk. Ct. op den bepaalden afstand voor den Ct. van het 3de peloton zat, zou men het voordeel krijgen, dat in waarheid de Esk. Ct. leider van zijn eskadron was. Nu is hij dit niet. Verder bevat 2 bepalingen over indeeling van trompetters. Duidelijk is het, dat 4 trompetters per eskadron niet voldoende zijn, waar men 5 officieren heeft. Ieder P. Ct. behoort zijn trom petter te hebben, en de ritmeester evenzoo den zijnen. 3 beschrijft de colonne met pelotons en het gebruik dezer colonne. De pelotons staan (altijd de stilstaande cavalerie, o compilatoren!) op een onderlingen afstand van een pelotonsbreedte gedekt ach- ler elkaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 54