- 1178 - dat ter motiveering van elke vermeerdering bepaalde, groote voordeelen moeten kunnen aangewezen. En wat is nu het over wegende voordeel van een bergkanon tegenover de pom-pom? De heer Blits geeft het volgende antwoord: „Het bovenstaande „samenvattende spreek ik de overtuiging uit, dat wel is waar «werkzaam G. vuur niet geheel uitgesloten zal zijn, doch dat de „omstandigheden als regel een dergelijk vuur onmogelijk zullen „maken, doordat men niet in staat zal zijn, om zich juist in te „schieten en dan aangewezen is op het onveilig maken met G.K. „vuur van een terreinstrook, waarin de vijand zich reeds bevindt, „of waar hij onherroepelijk doorheen moetDeze wijze van „vuren zal bij het moderne geschut vermoedelijk de normale zijn." Hoewel volstrekt niet instemmende met den beperkten werk kring, aan het G. vuur toegedeeld, zal ik me voor het oogenblik be palen tot het bewijs, dat het onveilig maken van een terrein- strook met behulp van G.K. voor berggeschut ondoenlijk is. Is dat bewijs eenmaal geleverd, dan blijft er van de beweerde superioriteit van een bergkanon in vergelijking met de pom-pom niets over en vervalt dus elke grond om naast pom-poms nog berggeschut in te voeren. De nieuwere schietmethodes berusten op de in de breedte en vooral in de diepte zoozeer vergroote werkingssfeer van de moder ne G.K. van het veldgeschut. Men heeft de onder vuur te nemen terreinstrook slechts te verdeelen in stukken, elk zoo groot als de werkingssfeer van een enkel G.K. schot. Is deze sfeer be trekkelijk klein, dan krijgt men vele stukken bij de verdeeling en zijn dus vele schoten noodig. Van de grootte van de sfeer van het enkele schot hangt het dus af of het volgen van een moderne schietmethode loonend zal zijn dan wel gelijk zou staan met munitieverkwisting. Vandaar, dat het geëchelonneerde vuur in 1891 nog vrijwel algemeen veroordeeld werd en de toe passing daarvan bij het oude materieel in de voornaamste rijken tot uitzonderingsgevallen beperkt bleef, terwijl deze vuursoort bij modern veldgeschut regel zal zijn. Uit onderstaand staatje blijkt echter, dat wat betreft de wer kingssfeer van het enkele G.K. schot het moderne berggeschut nog achterstaat bij het oude veldgeschut, doordat de aanvangs- snelheid zooveel geringer is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 558