678 8 bepaalt, dat als regel de linkerzijde van den weg steeds wordt vrijgelaten op marsch. Zóó gedachteloos is maar goedig het Hollandsche reglement gecopieerd, dat compilatoren, die n.b. zelf nooit anders dan links van den weg gezeten hebben, dit artikel overnamen, dat boven dien in strijd is met art. 10 van het Beglement voor den garnizoens dienst, dat een links marcheeren voorschrijft. 9, 7 en 5, alle beschrijvende colonnes (half-colonne, met pe lotons, vieren, tweën en éénen) bevatten uitdrukkelijke aanwij zing van de plaats van den eskadrons Ct., terwijl 11 de plaats geheel aan den eskadrons Ct. overlaat. 15 geeft aan, dat tot het bereiken der vereischte evolutie vaardigheid het eskadron veelvuldig geoefend moet worden in het uitvoeren der bewegingen uitsluitend op het daartoe betrek kelijk signaal, Co. of aanwijzing van den eskadrons Ct, zonder dat eenig Co. door de P. Cten wordt gedaan. De pelotons, zegt het reglement, zullen dan in den waren zin des woords door hen worden geleid. Deze vind ik vreemd. Zoodoende wordt van den man in 't ge lid kennis van de Eskadronsschool gevorderd, terwijl dit toch geheel overbodig is. Deze dient dan ook gelezen te worden met weglating van de woorden „betrekkelijk signaal of Co." en van de clausule „zonder dat eenig Co. door de P. Ct. gedaan wordt". Zoodoende wordt verkregen een eskadron exerceerende op aanwijzing of teeken van den Esk. Ct. en waarbij de pelotonscommandanten hun pe lotons eveneens op korte aanwijzing leiden, zooals door ons reeds vroeger in de bespreking van de Pelotonsschool te paard werd aangegeven. Waar voor de bedoelde teekens wordt verwezen naar 13 van de Pelotonsschool te paard, zij hier opgemerkt, dat deze teekens in 't geheel niet overeenstemmen met die op blz. 17 in het voor- loopig velddienstvoorschrift. Deze teekens dienen dus in één van beide voorschriften ge wijzigd te worden. 17 bepaalt, dat de eskadrons Ct. bij de oefening met getrok-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 56