OPBELDE RINGS- EN VERKENNINGSDIENST BIJ DE BEREDEN ARTILLERIE. A. Inleiding. De noodzakelijkheid van een tijdiger doel- en terreinverken ning dan tot nu toe bij onze artillerie gebruikelijk was wordt reeds vrijwel algemeen gevoeld. Zij vindt baar oorsprong in de grootere vuurafstanden, het gebruik van rookzwak kruit en niet het minst in de toenemende behoefte om bet terrein te benutten, waartoe de moderne art. en inf. bewapening ons dwingt. De groote trefkans en vuursnelheid der moderne artillerie maakt het den tegenstander onmogelijk onvoorbereid in stelling te ko men. Europa is ons in bovengenoemd streven voorgegaan en wij zullen, willen we een voldoend oordeelkundig gebruik van onze artillerie maken, in deze onzen eigen weg moeten volgen. De drang naar uitgebreider verkenning heeft zich in Eu ropa op artilleristisch gebied bijna overal doen gevoelen, on verschillig of de art. bewapening modern dan wel verouderd was. De ervaringen opgedaan in den Z.-Afrikaanschen oorlog hebben het gegronde hiervan aangetoondMagersfontein en Co- lenso zijn twee waarschuwende voorbeelden voor de artillerie. De verklaringen van ooggetuigen uit den Z.-Afr. oorlog, („wat Bronnen: Revue d'Artillerie van Jan. 1899 en van Oct., Nov., en Dec 1902. Einiges über die Ausbildung der Feld-Art. Oberst leut. F. Goglia. (Organ der militar- wissenschaftliche Yereine 1901. Heft 2). Mitth. übor Gegenstande des Artillerie-und Geniewesens 1903 No. 3. (Yerwendung der art. Aufklarer in Russland. Major Tomse). Artilleri8tischer Aufklarungsdienst 1900. Durchführung des art. Aufkl. dienstes ap- plicat. behandelt von Gustav Smekal, k. u. k. Major des Generalstabs-Corps 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 572