1195 Alhoewel het buitenland hierbij alleen de veldartillerie op het oog heeft, schijnen er geen beletsels te bestaan onze bergartillerie in hetzelfde voordeel te doen deelen. In het hieronder volgende is uitsluitend sprake van optreden tegen een B. V. Dat bij een optreden tegen den I. Y. nog wel eens op bescheiden schaal van bovengenoemd personeel gebruik zal kunnen worden gemaakt (voor- en zijwaarts hulpwaarne mers), is voor vele oudere collega's (Atjeh) geen geheim meer. In Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Rusland verkeert de A. O. en Y. 1) nog in zijn kindsheid. Wel zijn reeds de noodi- ge voorschriften ingevoerd (in Rusland na eene beproeving van 1900—Nov. 1902), maar aan alle nieuwe scheppingen kleven ge breken. De moeilijkheid bestaat hierin le het feit dat de nieuwe bepalingen tot nu toe slechts aan vredestoestanden zijn getoetst geworden2e het groote vage veld, waarop die voorschriften zich bewegen, bij een noodzakelijk zeer klein personeel om de voor schriften in toepassing te brengen. Meer dan ergens anders zal hier de waarheid gelden: „in den oorlog doet zich steeds dat geval voor, waarop men niet bedacht is". De verrichtingen op het gevechtsveld zullen ten nauwste sa menhangen met het verloop van den toestand. Yeel zal aan het initiatief moeten worden overgelaten van hem, die de draden van den A. O. en Y. in de hand heeft en van hen, die zijne bevelen uitvoeren. Waar dus de voorkomende verrichtingen in een eenigszins vasten vorm gegeven worden, daar geschiede dit om al te vaag gepraat te vermijden. Een vrije, ruime opvatting in voorschrif ten, uitvoering en beoordeelin^! Als geraamte voor de bepalingen is gekozen het Russische voorschrift van 1902 en hierin ingevoegd wat andere bronnen (boven genoemd) nog opleverden. Men beschouwe daarom het onderstaande geenszins als een aangeboden bruikbaar schema. Onderzoektoewijding en ervaring zullen moeten leeren wat wel wat niet bij onze eigenaardige verhoudingen en terreinen bruikbaar is. 1) Artillerie-ophelderings- en verkenningsdienst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 575