1196 - B. Waaruit artillerie-ophelderings- en verkenningsdienst kan bestaan. De A. O. en V. wordt uitgevoerd door een of meer art. offi cieren bijgestaan door goed bereden kader en manschappen Voor- loopig niet in bijzonderheden afdalend omtrent de totale sterkte van het personeel, nemen we voor afzonderlijke patrouilles een commandant (c. q. officier) met 2—4 man (kader en manschappen). Doel van den A. O. en Y. is verlichting van de taak van den art. cdt., zoodat deze onder alle omstandigheden zijne volle aandacht aan de tactische oplossing van zijne opdracht kan besteden. Grondige oefening in de practijk moeten den (de) officier (en) met de uitvoering van den A. O. en Y. belast ten slotte in staat stellen te handelen en te denken in den geest van zijn (hun) chef, den art. cdt. Hier dient nog opgemerkt te worden, dat de inrichting der richtmiddelen een belangrijken invloed heeft op de door depa- trouillecdtn. uit te voeren opdrachten. Men zie hierover de Revue d'Artillerie, volgens welke de gewichtige voorbereidingswerk zaamheden van den Franschen „officier orienteur" als vaststel len van hulprichtpunten, opmeten van hoeken, uitrekenen van correcties enz.—ten nauwste samenhangen met de richtmiddelen. Aangezien in het volgende geen bepaalde vuurmond wordt verondersteld, is 't van belang deze werkzaamheden nu reeds afzonderlijk te vermelden. De A. O. en Y. kan verdeeld worden in: a. ordonnansendienst. b. opheldering en verkenning j 1. van het terrein 1 2. van het doel, enz. a. Ordonnansendienst. Deze zal bestaan in het overbrengen van schriftelijke en mon delinge meldingen. Voldoende is 't hiervoor te verwijzen naar ons voorloopig voorschrift op de velddienst 14 17. Da.t 't overbrengen van mondelinge meldingen zoowel bij kader als trompetters nog veel te wenschen overlaat, weten we allen; een gevolg van te weinig systematische oefening als §14—17 aangeeft. Systeem ontbreekt bij de meeste onzer oefe ningen, waaraan de omstandigheden dikwijls schuld zijn. Wil

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 576