1198 daarvan de verantwoordelijke commandant. De art. cdt. (patr- cdt.), die de verkenners uitzendt, zal zich nauwlettend er van over tuigen dat zijne opdracht is begrepen. De betrokken personen zullen omtrent alles wat met hun taak (heeft meer betrekking op de patr. cdtn.) in verband staat moeten worden ingelicht. Zij moeten op de hoogte zijn van den tijd, die bij benadering aan de volvoering der opdracht besteed kan worden, van de volgorde en waarde der in te zenden berichten en van hetgeen na volbrenging der taak gedaan moet worden. Opdrachten zul len in den meest bepaalden zin gegeven moeten worden. De terreinverkenning kan bevolen worden: 1. tijdens den marsch; 2. bij het oprukken naar de stelling; 3. bij het verkennen van de stelling; 4. vóór eene stellingverandering. De grens tusschen deze verschillende gevallen is nog moeilijker te trekken en deze dienen alleen tot gedachtenbepaling. Ad 1. Hierbij zal onderscheid gemaakt moeten worden tusschen artillerie die in de troepencolonne marcheert en die, welke zich beweegt buiten die colonne. In het eerste geval zullen bv. bij den voortroep een of meer verkenners marcheeren, die maatre gelen nemen bij het stuiten op hindernissen, door hetzij die hin dernissen uit den weg te doen ruimen door eene.pionierafdeeling (van de colonne of bij bergart. van de batt. zelf), dan wel ze tijdig te melden of een weg te zoeken, die de hindernis omtrekt. Tevens zijn de verkenners belast met het onderhouden der ver binding met de art. pionierafdeeling en de overige troepen. Gaat de pionierafd. bij de veldart. niet vooruit, dan moeten maatregelen genomen worden ze dadelijk bij de hand te hebben. Het tweede geval zal zich hier in Indië, door het weinig voorkomen van evenwijdig loopende wegen en de moeilijkheid voor artillerie om zich snel door het terrein langs de colonne te verplaatsen, weinig voordoen. De taak der verkenners ligt alsdan voor de hand. Verbin ding door merkteekens of ruiters naar voren wordt nu een eerste vereischte. Tevens doet zich nu de noodzakelijkheid van gevechts patrouilles gevoelen, wanneer kans van treffen niet is uitgesloten. En die noodzakelijkheid spreekt overal, waar de artillerie gevaar kan dreigen, d.i. bij beweging buiten de troepencolonne naar de vier

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 578