1199 zijden; in stelling staande naar gelang van het terrein, maar doorgaans op de flanken en in den rug. De taak dier patrouilles is: tijdige waarschuwing bij gevaar. Dit voor oogen houdende, is in verband met het terrein de sterkte van en de afstand waarop de patrouilles worden uitge zonden bepaald. Niet eens is men het over het hiervoor aan te wijzen perso neel. Alleen Oostenrijk schijnt hiervoor personeel van den ge- vechtstrein te bestemmen. Dit laatste schijnt de beste oplossing. Men heeft het weinige verkenningspersoneel zóó noodig, dat dit pas bij uiterste noodzaak voor de beveiliging moet gebezigd worden. Ten allen tijde is het wenschelijk voor den art. cdt. om tenminste één patrouille van het vaste verkenningspersoneel in reserve te hebben, terwijl de overigen als doel- en terrein verkenners in functie zijn. Wat betreft de uitvoering der beveiligingzoowel bij in bewe ging als in stelling zijnde artillerie trachten de patrouilles uit zicht gevende punten te bezetten. In het eerste geval worden die punten verlaten als de colonne voorbij is en wordt daarna in snellen gang een volgend punt bezet. Ad 2. Is hierbij de doel verkenning gelukkig werkzaam geweest, in den zin als later zal aangestipt worden, dan kan deze ver kenning zich bepalen tot het meest eenvoudige. Een der menschen van de doelverkennerspatrouilles kan nu nl. als gids optreden. Is dit niet het geval, dan zal de opmarschweg verkend moeten worden en dan hoe vroeger, hoe heter. Is de niet verkende opmarschrichting tijdig bekend, dan kan een officier met de verkenners snel vooruit worden gezonden. De stellig te geven opdracht en de wijze van uitvoering zullen geheel afhangen van den verkregen voorsprong, het aantal te ver kennen wegen en den beschikbaren tijd (of de opmarsch bv. naar de vuurstelling, eene voorbereidende stelling enz. plaats heeft). Regels zijn hiervoor niet te geven. Het beste is natuurlijk, dat genoemd officier meer dan één weg laat onderzoeken op zijne bruikbaarheid, de mogelijkheid van gedekten opmarsch en eigen verrassend optreden. Zijn er gevaarlijke punten in den gekozen weg, dan treden de gevechtspatrouilles voor de beveiliging op. Gaat de art. cdt. van den aanvang af mede

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 579