1202 is geen melding gemaakt van verschil in aanwending naar ge lang de artillerie optreedt bij den aanval of bij de verdediging. Dit is ook onnoodig. Waar een aanval in 't algemeen plaats heeft of op eene stelling waarvan de ligging van te voren ongeveer bekend is, öf op een stelling die zich geteekend heeft bij een ontmoetingsgevecht, zullen alle bovengenoemde terrein verkenningen naar gelang der omstandigheden tot hun recht kun nen komen. Bij de verdediging onderscheiden we in hoofdzaak die van eene lang vooraf ingerichte stelling en die welke het uitvloeisel is van een ontmoetingsgevecht (afwachtende houding bv.). In het eerste geval dient het terrein bekend te zijn, in het tweede geval is eene volledige terreinverkenning noodig. De verrichtingen der doelverkenning loopen bij aanval en ver dediging meer uiteen. Het uitgebreidst zijn ze bij den aanval in een ontmoetingsgevecht. Hieromtrent het volgende Hoofddoel is, door het verschaffen van zoo volledig mogelijke inlichtingen omtrent in te nemen eigen stellingen en omtrent lig ging, groepeering en uitgebreidheid van de vijandelijke stelling, den art. cdt. in zijn veelomvattende taak te steunen, waardoor het mogelijk wordt de artillerie op de voordeeligste wijze aan te wenden. Behalve de eischen gesteld bij de terreinverkenning wordt nu nog tactisch doorzicht van de patrouillecdtn. verlangd. Van daar de wenschelijkheid, dat de patrouillecdtn. officieren zijn, of in elk geval de doelverkenning onder voortdurende leiding van een officier geschiedt. Alvorens verder in te gaan op de doelverkenning bij een ont moetingsgevecht, dienen eerst 2 methoden gemeld te worden, die tot de uitvoering leiden. I. Bij de eene methode zendt de art. cdt. een of meer offi cieren' (hoogstens twee per drie batterijen) met de verkenners naar voren. De oudste officier leidt de verkenning. II. Bij de tweede methode zendt de art. cdt. zelf de patrouil les naar de punten, die hij geschikt acht en leidt verder per soonlijk de verkenning. Ad I. Gewoonlijk beschikt de art. cdt. in den aanvang van het gevecht over zeer weinig gegevens, die tot eene stellingkeuze

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 582