1203 zouden kunnen leiden. Na de binnenkomst der eerste berichten zendt hij (zelf met zijn art. staf en het verkennerspersooneel bij den Alg. Bevelhebber rijdende) tot het verzamelen dier gegevens de doelverkenners uit. Commandant is de hiervoor opgeleide officier (is er meer dan één per 3 batterijen, dan leidt de oudste de verkenning). Het aantal mede te geven verkenners hangt van de opdracht (aantal vermoedelijk te leveren meldingen) af. Omtrent de op dracht zelve zij verwezen naar hetgeen daarvan gezegd is onder b (blz. 1197 e.v.). De betrokken officier wordt volledig omtrent den tactischen toe stand en de bestaande voornemens op de hoogte gebracht. Wat de opdracht al zoo kan inhouden volgt uit het doel der verkenning. Hierover later meer. De verkenningscommandant begeeft zich nu met het personeel naar een met den art. cdt. afgesproken uitzicht gevend punt. Dat deze commandant steeds eenige verkenners in reserve houdt, zegt de schepper der methode (Oberst-leut. Goglia) niet, maar schijnt vrij natuurlijk. De verkenners treden niet op vóór de lijn der eigen ca valerie, rijden zooveel mogelijk gedekt en bij elkaar. Kortheidshalve kan voor verdere gedragsregels verwezen worden naar het in ons voorloopig 'voorschrift op den velddienst voorkomende onder „Op helderingspatrouilles", voor zooverre deze bij den art.-ophelde- ringsdienst kunnen dienen 30 ged.31, 32 en 33 geheel35 ged. 37 ged.). Goglia en Smekal eischen voordeofficieren-cdtn. volledige kennis van en geoefendheid in den cav.-ophelderingsdienst! Tijdens den marsch naar het bevolen punt maakt de verk. cdt. gebruik van alle inlichtingen, die eigen troepen welke hij ontmoet hem kunnen verstrekken en vraagt hij aan de overbren gers die langs hem rijden inzage van de berichten der cavalerie. Het aangaan van patrouillegevechten vermijdt hij. Nadering van vijandelijke infanterie of cavalerie wordt dadelijk aan den art. cdt. gemeld. Wordt het noodig van den bevolen marschweg af te wij ken of al dadelijk een ander uitzicht gevend punt te kiezen, dan dient eveneens de art. cdt. onmiddellijk hiermede in kennis te worden gesteld. Op het bevolen punt aangekomen, zal het nu van opdracht en omstandigheden afhangen welk verloop de verrichtingen nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 583