1204 Zooals reeds vroeger gezegd kan de terreinverkenning een onder deel der opdracht uitmaken. Is bv. de verkenning opgedragen tot aan het gegeven punt, dan zal al dadelijk het resultaat aan den art. cdt. worden bericht. Nemen we nu bv. aan, dat het gekozen punt een vrij goeden blik geeft op de blijkbaar door den vijand gekozen stelling. De officier verk. cdt. zal nu met zijne verkenners de stelling nader verkennen. Yan belang is het uit te maken waar de vijande lijke artillerie staat, de uitgebreidheid harer stelling, gaten in die stelling, dekking, maskeering, terrein bij de vijandelijke stelling, de beste richtpunten, welke deelen door infanterie bezet zijn, de mogelijkheid de eigen standplaats als artillerie-stelling te benut ten, den besten opmarschweg in dat geval, de mogelijkheid van stellingverandering enz. Dat hierbij de onderweg nog verkregen berichten der cavalerie van groot nut kunnen zijn is duidelijk. De verkregen opdracht zal niet al de bovengenoemde punten inhouden, maar evenmin zullen die punten in den regel van uit één opstellingsplaats tot klaarheid gebracht kunnen wor den. Na met de verkenners de meest in 't oog vallende punten der stelling besproken te hebben, zendt de verk. cdt. nu pa trouilles uit naar voor- of zijwaarts gelegen gunstige punten in 't terrein, ten einde ook de nog onopgeloste vragen te beantwoor den. Dus ook zoo noodig terreinverkenning. De beschouwing in front en de gezamenlijke vaststelling der marquante punten is noodig, omdat zijwaarts uitgezonden patrouil les, vooral als een kaart ontbreekt, zonder die bespreking gewoon lijk weinig bruikbare meldingen zouden inzenden. Wenschelijk is het dat officierenen kader bij de verkenners voorzien zijn van geruit schetspapier Hierop wordt op zeer eenvoudige wijze het noodige van de kaart overgenomen en het resultaat der verkenning ingeschetst. Wanneer bv. de vijandelijke artilleriestelling bekend is, wordt door een enkele lijn de richting daarvan aangegeven en met cijfers de uitgebreidheid in M. Infanterieloopgraven, reserves, gevechts- treinen worden met een eenvoudig teeken op de goede plaats inge schetst en onderaan de kaart een enkel woord ter toelichting gesteld. De verk. cdt. verzamelt alle gegevens, zoo mogelijk op een schets, en wanneer de art. cdt. op het afgesproken punt aankomt, ontvangt hij van de verk. cdtn. de resultaten der verkenning. Aan denart. cdt.is

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 584