1205 het nu te beslissen op welke wijze hij hiervan gebruik wil maken. In verband met de meer of minder goede resultaten, den toestand der beide partijen enz, zal hij den last geven in stelling te komen, een afwachtingsstelling in te nemen, de verkenning van af een ander punt voort te zetten, enz. Veelal zal de verk. cdt. de bovengenoemde vraagpunten niet of maar voor een zeer gering deel van uit de eerste opstelling kunnen oplossen. In dat geval zal hij onder mededeeling aan den art. cdt. de verkenning van af een volgend punt in het ter rein moeten beginnen of voortzetten. In den regel zal echter bij een ontmoetingsgevecht de op dracht hierop berekend moeten zijn. Dit geschiedt het beste door de verkenning strooksgewijze, van de eene terreinafschei ding naar de andere, te doen plaats hebben. Vooral in Indisch terrein is dit van belang. Vaste regels te geven voor het optreden van den verk. cdt. is niet doenlijk. Opdracht en uitvoering hangen daarvoor te nauw met den toestand op het gevechtsveld samen. Evenzeer kan het voorkomen, dat de uitvoering der opdracht slechts een kleine vervollediging der ingekomen berichten is. Nog wordt aanbevolen in voorkomende gevallen eenige ver kenners met de verkennende cavalerie in voorste linie mede te zenden. Hierbij, zegt Oberst-leut. Goglia, is 't zaak te zorgen dat de ingekomen berichten tijdig den art. cdt. bereiken. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan! Opgemerkt dient nog, dat de verk. cdt. en de door hem uitgezonden patrouilles na voleindiging van hun opdracht de vijandelijke stelling blijven waarnemen, zoolang de art. cdt. nog niet ter plaatse is en geen beslissing is genomen. Acl II. Omtrent de 2de methode (Smekal) zij het volgende medegedeeld Zoodra de eerste berichten zijn binnengekomen, worden door den art. cdt de doelverkenningspatrouilles in werking gesteld. Deze patrouilles worden door hem gezonden naar punten, die, in verband met de vermoedelijke plaats van treffen met den tegen stander, öf een goed uitzicht zullen geven of als artilleriestelling in aanmerking kunnen komen. Daar de doelverkenning hier over meerdere patrouilles verdeeld

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 585