1206 wordt, zal hunne sterkte afwisselen van 2 tot 4 man onder een commandant, die in den regel wel een officier zal moeten zijnOf 2, 3 of 4 verkenners deel uit zullen maken van de uit te zenden patrouille, wordt beheerscht door dezelfde overwegingen als onder I (aantal meldingen, verbonden terreinverkenning). Omtrent de opdracht geldt hetzelfde. Alleen zal het gemakkelijker vallen een bepaalde opdracht mede te geven, daar de verrichtingen der doelverk. hier gesplitst worden De patr. cdtn. worden vóór hun vertrek ingelicht als onder I. De opdracht wordt door hen, evenals door den verk. cdt. onder I, herhaald en opgeschre ven. De art. cdt. geeft in de opdracht duidelijk aan waarheen de meldingen gezonden moeten worden, dus bv. op welken weg hij marcheert of in welke richting. Voor de gedragsregels der patrouilles wordt verwezen naar die onder I, eveneens wat be treft het gebruik maken van onderweg in te winnen berichten en het melden van infanterie of cavalerie. Het kan hierbij wel voorkomen, dat een patrouille vóór de lijn der eigen verkennende cavalerie komt. Voorzichtig rijdend, gaat men alsdan van het eene punt, dat uitzicht levert, naar het andere. Alvorens een punt te verlaten wordt de richting van het tweede vastgesteld. Een gevecht wordt alleen aangegaan bij noodzakelijke zelfverdediging. Verliezen aan personeel bedreigen het welslagen der verkenning meer dan een tijdelijk terugtrekken voor vijan delijke patrouilles. Leidt de aan de opdracht verbonden terreinverkenning tot af wijking van de marschrichting naar het bevolen punt (bv. het on derzoeken van doorwaadbaarheid op meerdere plaatsen van een kali, de mogelijkheid om een spoorwegdijk over te trekken, enz.), zoodat de volvoering te veel tijd zou vereischen, dan draagt de patr. cdt. dit aan een verkenner op, die aan hem zijne bevinding meldt. Laten de omstandigheden het toe, dan is bet raadzaam met de meldingen aan den art. cdt. niet te wachten tot aan alle punten van de opdracht is voldaan. Kleine mededeelingen (bv. het terrein betreffend) worden liefst mondeling overgebracht. Den ordonnans wordt in het terrein de richting gewezen, waarin hij rijden moet om den art. cdt. te vinden en later den terug weg te kunnen aannemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 586