680 Toch evenwel beschouw ik de Eskadronsschool nog uit een ander oogpunt, n.l. als een school voor discipline. Het kan niet ontkend worden, dat een eskadrons Ct., wiens eskadron voort durend de aandacht vestigt op de P. Cten, die op hun beurt weder door kleine wenken en aanwijzingen van den eskadrons- commandant geleid worden, aan ieder man de overtuiging moet geven, dat hij, de chef, de persoon is, in wiens hand zich het eskadron bevindt. Zoodoende zullen officieren en ruiters als bij ingeving de bedoelingen van den chef voelen, zeer ten voordeele van de discipline. 27 schrijft voor, dat „als het eskadron in linie marcheeren- de, eenig beletsel ontmoet, waardoor het verplicht is zijn front te verminderen, de pelotonscommandant, die het beletsel voor zijn front heeft, zijn peloton zal doen halt maken of tot den ver minderden gang overgaan, en het daarna door den schuinschen marsch achter het linker of rechter peloton zal geleiden. Wanneer het peloton het beletsel voorbij is, zal de P. Ct. het peloton door omgekeerde middelen weder op zijne plaats in de linie brengen. Ingeval het 3de peloton moet afbreken, zal het 2de peloton het peloton van richting zijn. Het afbreken geschiedt altijd naar het midden." Oef, wat een verhaal van niets! En dat alles om te beduiden, dat men op zij moet gaan voor iets, waar men niet door kan Waarom mogen ook niet het rechter of linker peloton wat naar buiten uithouden, als dit noodig en mogelijk is? Maar het staat in het Hollandsche reglement en dus copieeren De IIe afdeeling behandelt de colonne met pelotons en hare bewegingen. Reeds vroeger is gewezen op het nut van de colonne met pelotons, waarin meerdere afstand tusschen de pelotons mo gelijk is. In beginsel is aangenomen, dat het peloton, waarop de richting was bij de linie, ook het hoofdpeloton wordt bij de colonne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 58