1211 baan en der springpunten, dus: alles te ver, te kort, goed, te hoog enz; verder: voorwagens gesprongen, wanorde, voorwagens voor; vuurverdeeling goed of niet, enz. Een enkele maal zal zelfs controle van het vuur noodzakelijk zijn. Officieren zijn hiervoor de aangewezen personende opdracht zal echter maar zelden uit te voeren zijn. Van belang is het de waarnemers van uitstekende veldkijkers te voorzien en den kijker zooveel mogelijk door denzelfden per soon te laten gebruiken (Goglia). Hetzelfde geldt voor het benut ten van afstandmeters. Ad c. Observeering (bewaking) van het gevechtsveld. Het gebruik van snelvuurgeschut zal meebrengen, dat levende doelen zich maar zeer kort aan de artillerie zullen vertoonen. Het gebruik van rookzwak kruit en een doelmatige uniform zullen het voortrukken der infanterie op eenigen afstand moeilijk waarneem baar maken (Engelsche inf. in Z.-Afrika). Daar de art. cdt. en de batt. cdtn. al hun aandacht aan leiding en uitwerking van het vuur zullen moeten besteden, is het wenschelijk de nog beschik bare verkenners als waarnemers van het gevechtsveld te bezigen. Ieder van hen wordt daartoe een door terreinvoorwerpen afge bakende strook aangewezen. Alle veranderingen in het bevuurde doel, het verschijnen van troepenafdeelingen in hun strook, enz., worden onmiddellijk den art. cdt. gemeld. Bij de hand geplaatste hulpwaarnemers kunnen ook als waarnemers dienst doen. Alleen bij snelle waarschuwing is er nog tijd de noodige be velen aan een of meer batterijen te doen toekomen om het nieuwe doel te bevuren. Waarschuwing voor direct gevaar is de taak der gevechtspatrouilles. G. Enkele Opmerkingen. Na hiervoren den artillerie-ophelderings- en verkenningsdienst in algemeenen zin besproken te hebben, zij nog op de volgende punten de aandacht gevestigd. Tijdstip van uitzending der doelverkenners en terreinverkenners. Hierover zijn nog niet alle artilleristen het eens. In 't alge meen kan men zeggenDe A. 0. en V. treedt in iverking wan

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 591